Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W wielkopostnej wędrówce liturgia najbliższej niedzieli czyni nas wraz z Piotrem, Jakubem i Janem świadkami przemienienia Jezusa na górze Tabor. W wydarzeniu tym Jezus daje zapowiedź swojego zwycięstwa nad śmiercią, to jednak co jest istotne, to fakt, że

  z obłoku odezwał się głos: To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie! (Łk 9,35)

  Słowa te są w pewnym sensie odpowiedzią na nieporadność Piotra. Kiedy zobaczył Jezusa przemienionego chciał postawić trzy namioty: dla Pana, Mojżesza i Eliasza. Mimo tego, że nie wiedział co mówi, nieporadnie zaproponował Jezusowi postawienie namiotów. Był to wyraz Jego pragnienia, aby przedłużyć ten czas chwały Jezusa, aby robiąc coś dla Pana mieć w tym swój udział. Jest to pokusa każdego człowieka, aby pokazać Bogu, że można coś dla niego zrobić, że można sobie zasłużyć na udział w Jego zwycięstwie nad śmiercią.

  Logika Boga jest jednak inna. On nie chce namiotów, nie chce, aby Piotr coś dla Niego robił, ale nakazuje tylko jedno: Słuchajcie Syna! Bądźcie posłuszni i pozwólcie się prowadzić. Nowe życie, zwycięstwo Chrystusa nie jest możliwe do osiągnięcia własnymi siłami. Jest to dzieło Boga, którego dokonuje On w człowieku. Z naszej strony jest konieczna jest wiara i  posłuszeństwo Jego słowu.

  Słowo to zaprasza nas więc nie tyle do działania, do większej aktywności i mnożenia różnych praktyk wielkopostnych, ale do postawy wsłuchiwania się w Jego słowo. Choć wydaje się to czymś pasywnym, to właśnie zgoda na działanie Boga w naszym życiu jest prawdziwą aktywnością, jest prawdziwym dziełem wielkopostnym, które prowadzi do chwały nowego życia.

   

  Posted by ks. Sławek @ 18:14

1 Comment to II Niedziela Wielkiego Postu – Aktywna pasywność

 • Sławek, to jest to. Właśnie czegoś takiego potrzebowałem, aktywna pasywność… rewelacja… Dziękuję