Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W wielkopostnej wędrówce ku nawróceniu serca liturgia czyni nas świadkami sądu, nad cudzołożną kobietą. W kontekście pierwszego czytania zapowiadającego nowe stworzenie chcę zatrzymać się nad dialogiem Jezusa z kobietą. Kiedy oskarżyciele odeszli zostawiając Jezusa i kobietę samych:

  Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?” A ona odrzekła: „Nikt, Panie!” Rzekł do niej Jezus: „I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz!”. (J 8,10-11)

  Krótka odpowiedź kobiety na pytanie Jezusa zawiera w jakiś sposób ciężar tego wszystkiego, co wydarzyło się wcześniej. Kobieta bowiem za swoje cudzołóstwo w świetle Prawa żydowskiego byłą winna i należała się jej śmierć. Pochwycona na grzechu, wiedziała, że jej życie już się skończyło. Księga Powtórzonego Prawa mówi: Jeśli znajdziecie człowieka śpiącego z kobietą zamężną, oboje umrą: mężczyzna śpiący z kobietą i ta kobieta. Usuniesz zło z Izraela.

  Przyprowadzona do Jezusa mogła oczekiwać jedynie końca. Tymczasem niespodziewanie zobaczyła, że jej oskarżyciele odeszli nie potępiając jej. Na pytanie Jezusa czy nikt jej nie potępił, odpowiedziała: „Nikt, Panie!”. Zwracając się do Jezusa „Panie”, wyznała wiarę w Tego, który dla uczonych w Piśmie był tylko nauczycielem. „Pan” w Biblii to imię Boga, to tytuł przynależny Temu, który jest ponad wszystkim, który daje śmierć i życie. Krótka odpowiedź kobiety była więc pełnym wiary wyznaniem nie tylko Tego, który przyniósł ocalenie, ale faktu, że ona – skazana na śmierć, została ocalona!

  Ten brak potępienia nie oznacza lekceważenia grzechu. Ostatecznie Jezus mógł ofiarować kobiecie przebaczenie, bo sam wziął na siebie karę za cudzołóstwo człowieka ponosząc śmierć krzyżową. Każdy grzech jest bowiem cudzołóstwem, jest zdradą jedynej miłości Boga z idolami tego świata. On, biorąc na siebie konsekwencje naszego grzechu, nie potępia nas, ale przynosi przebaczenie i dar ocalenia. W ten sposób otwiera przed grzesznikami perspektywę nowego życia.

  To nowe życie nie polega już na własnej doskonałości. To życie na wzór kobiety, która doświadczyła na nowo bezinteresownego daru przebaczenia i życia. Jezus zostawiając jednocześnie wezwanie: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz!”, wzywa do tego, aby nie szukać spełnienia w bożkach tego świata,lecz trwać w Jego miłości. Tylko w niej bije bowiem prawdziwe źródło życia. Powrót do grzechu jest zawsze zdradą Boga i poddaniem się na nowo potępiającej logice prawa.

  Posted by ks. Sławek @ 17:12

1 Comment to V Niedziela Wiekiego Postu – Ocalona

 • dziękuję 😉 wspólna „infirmeria” ciągle trwa – dziękuję