Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czas w którym możemy na nowo przezywać najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. Choć w Liturgii tego dnia czyta się Mękę Pańską, to na rozpoczęcie procesji z palmami czytana jest Ewangelia, która odtwarza wydarzenie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W niej słyszymy, jak Jezus mówi do swoich uczniów:

  Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego jeszcze nikt nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj.A gdyby was kto pytał: „Dlaczego odwiązujecie?”, tak powiecie: „Pan go potrzebuje”. (Łk 19,30-31)

  W całym Nowym Testamencie tylko w opisie wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest mowa o tym, że Pan czegoś potrzebuje. Zawsze, kiedy używane jest greckie słowo kreian –  potrzeba, odnosi się ono do ludzi, do uczniów, do grzeszników, którzy potrzebują lekarza… Tymczasem, u progu Wielkiego Tygodnia Jezus staje przed człowiekiem nie jako ten, który jest samowystarczalny, ale jako ten, który ma potrzebę czegoś.

  Pan potrzebował osła, aby spełniło się proroctwo o królu, który na osiołku przychodzi do swojego ludu i dokonuje zbawienia. Dziś, u progu Wielkiego Tygodnia, Pan potrzebuje człowieka, który pozwoli się prowadzić do Jerozolimy. Potrzeba ta nie wynika jednak z wygody Boga, ale z Jego pragnienia zbawienia ludzi. Jak pisał św. Augustyn, Bóg stworzył nas bez nas, ale bez nas nie może nas zbawić. Zbawienie i przemiana człowieka nie dokonuje się automatycznie, bez udziału człowieka. Potrzeba osobistej zgody, potrzeba odpowiedzieć na potrzebę Pana.

  Dziś Pan staje pośród nas jako potrzebujący. Potrzebuje nas, aby odwiązać od pędzącej codzienności, aby wprowadzić nas z sobą do Jerozolimy, aby i w nas dokonała się Pascha, ukrzyżowanie starego i powstanie nowego życia pełnego mocy Ducha Świętego. To dokona się w nas na tyle, na ile zgodzimy się towarzyszyć Jemu i wraz z Nim będziemy przeżywać najważniejsze wydarzenia historii zbawienia.

  Posted by ks. Sławek @ 13:58

1 Comment to Niedziela Palmowa – Potrzebujący

 • Dziekuje za pienke slowa na rozpoczecie Wielkiego Tygodnia!!!

  Pozdrawiam!