Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2023
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Różne Możliwość komentowania III Niedziela Wielkanocna – Paschalna droga wiary została wyłączona

  Dzisiejsza niedziela stawia przed nami obraz dwóch uczniów w drodze. Wędrują oni pierwszego dnia tygodnia, dokładnie tego, w którym Pan zmartwychwstał. Ten dzień symbolizuje całe dzieje Kościoła, który żyje w świetle zmartwychwstania, a zarazem musi nieustannie dorastać do tej tajemnicy. Wędrówka uczniów jest wędrówką serca każdego z nas. Jest to także wędrówka, którą musimy podjąć w kontekście pandemii. Obecna sytuacja nie jest przecież czasem zawieszenia i zatrzymania w przeżywaniu wiary; nie jest to moment oczekiwania aż w końcu wróci normalność w której wiarę będziemy mogli przeżywać. Wiara nie religijność. Wiara to przecież styl życia, który nadaje właściwy koloryt wszystkim wydarzeniom naszej historii.

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania II Niedziela Wielkanocna: Ciało, słowo, życie została wyłączona

  Na zakończenie Oktawy Wielkanocy, w Święto Miłosierdzia, Ewangelia rysuje przed nami opis podwójnego ukazania się Jezusa swoim uczniom. Znamienna jest postawa uczniów tak bardzo przypominająca aktualny kontekst. Św. Jan rysuje obraz uczniów, którzy solidarnie ze współczesnym światem, pozostają w swoistej izolacji, w domu, w wieczerniku. Zamknięte drzwi, obawa przed wyjściem to te wymiary ich codzienności, w których możemy odczuwać bliskość ewangelicznego opisu.

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania Noc jako dzień zajaśnienie! została wyłączona

  Wielkanoc. Nazwa naszych świąt, do której przywykliśmy niesie w sobie tajemniczą treść. Przede wszystkim przypomina, że Bóg działa w nocy. Dla chrześcijan wszystko zaczyna się nocą!

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania Wielka Sobota: bez święconki? W takim razie, z czym? została wyłączona

  Wielka Sobota. Pierwsze skojarzenie? Święconka! „Zawsze tak było”. W tym roku jest inaczej. Co w takim razie pozostaje w Wielką Sobotę? Pozostaje cokolwiek? A może bez koszyków i zapachów wędlin w kościele może ujawnić się ta pokorna i cicha tajemnica Boga?!

  Mamy pewien problem z Wielką Sobotą. Mamy problem, bo to jest dzień inny niż zwykły. Po ludzku to czas bezczynności. Pan umarł, został złożony do grobu i…. co teraz robić? Współczesny człowiek kładzie akcent na słowo „robić”. Chodzi o aktywność, o zapełnienie pustki, dobre „wykorzystanie” tego dnia. Tymczasem Wielka Sobota, jej prawdziwa i głęboka treść, wymyka się tym kategoriom.

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania Miłość: między liturgią a życiem została wyłączona

  Maile, telefony, rozmowy. Stawiamy pytania, szukamy odpowiedzi. Historia stawia nas w momencie, w którym każda „złota recepta” i „jedyna racja” musi być wzięta z dystansem. Sam też próbuję szukać, narażając się na pomyłki, porażki. Szukam jednak z ufnością, że kto szuka ten znajduje. Z wieloma osobami szukam więc odpowiedzi na pytania dotyczące tego co fundamentalne dla wierzących: wiary i jej relacji do sakramentów.

  We wczorajszej liturgii wręcz zaszokowała mnie modlitwa dnia. Padają w niej słowa: „Boże Ty zawsze działasz dla zbawienia ludzi, teraz jednak hojniej udzielasz łaski Twojemu ludowi„. To jest rozbrajające… Patrzymy na to wszystko i wydaje się, jakby Bóg zasnął, z drugiej strony wiara Kościoła mówi nam nie tylko o Jego działaniu, ale o hojności łaski! Po raz kolejny zróbmy krok poszukując jakiegoś zrozumienia tego paradoksu.

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania Eucharystia bez Mszy świętej? Misterium Boga w czasie pandemii. została wyłączona

  Paradoksalny jest ten moment historii zbawienia, który przychodzi nam przeżywać. Tak bardzo paradoksalny, że wręcz dezorientujący. Z jednej strony, kilka miesięcy temu rozpoczął się rok poświęcony Eucharystii. Nie brakowało więc zachęt i zaproszeń, aby częściej i gorliwiej brać udział w „Wielkiej Tajemnicy Wiary”. Minęło niewiele, a zewsząd słychać głosy: pozostań w domu. Ponadto regulacje prawne praktycznie do zera zredukowały możliwość uczestnictwa w Eucharystii. Wobec takiej sytuacji nie dziwi dezorientacja wielu ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć się w takim kontekście. Wielu również jest takich, którzy obok ogólnego zamieszania cierpią głód i tęsknotę za Eucharystią. W ciągu kilku dni wszystkie schematy, wszystko co wydawało się pewnikiem nie do ruszenia, zostało zachwiane. Pozostała pustka… dramat? A może zmiana perspektywy?! Spróbuję nieco sprowokować, nie dając gotowych odpowiedzi, bo takich pewnie brak…

  Continue reading »
 • Różne Możliwość komentowania Horyznty wiary została wyłączona

  Kolejny wakacyjny wpis dotyczący wiary. Dokładniej trzeba by powiedzieć że chodzi o życie wiarą. Tym razem spróbujemy pomyśleć nad jej horyzontami. Okazuje się, że są one różnie pojmowane.

  Przede wszystkim, dla pierwszych chrześcijan wiara była otwarciem perspektywy nowego świata. Niosła ona w swej treści nowe życie tutaj na ziemi, nowy sposób wartościowania, dokonywania wyborów. Jednak cała moc takich wyborów brała się z perspektywy nieba. To ona była decydująca. Warto pomyśleć choćby o męczennikach, którzy nie mogli już nic „ugrać” na tym świecie, a w momencie śmierci nie czuli się przegranymi. Wręcz przeciwnie, dokonywało się spełnienie ich nadziei! Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Życie duchowe jak mecz piłki nożnej? została wyłączona

  Tym razem mała prowokacja dotycząca życia duchowego. Czy sport, a może bardziej konkretnie, mecz piłkarski może nam podpowiedzieć jakieś intuicje dotyczące życia duchowego? Spróbujmy poszukać kilku podpowiedzi dotyczącej życia duchowego, spowiedzi i grzechu… Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.