Za nami poÅ‚owa pierwszego etapu, myÅ›lÄ™, że to dobry czas na pewnÄ… refleksjÄ™ i pogÅ‚Ä™bienie tematu tego tygodnia. Aby lepiej zrozumieć dlaczego tak ważne jest „otwarcie” naszego serca, proponujÄ™ kolejne porównanie: Spróbujmy wyobrazić sobie życie jako piÄ™trowy dom. CzÅ‚owiek, który go zamieszkiwaÅ‚, byÅ‚ przekonany, że do jego dyspozycji jest tylko parter – może ktoÅ› mu to wmówiÅ‚… Nawet nie spodziewaÅ‚ siÄ™, że w jego domu sÄ… schody i kolejne piÄ™tra. NauczyÅ‚ siÄ™ żyć na parterze, z czasem byÅ‚o mu trochÄ™ ciasno, trochÄ™ narzekaÅ‚, ale tak siÄ™ już przyzwyczaiÅ‚. Z okien na parterze widziaÅ‚ tylko szare posesje swoich sÄ…siadów – wiÄ™c stwierdziÅ‚, że Å›wiat nie jest piÄ™kny, ani ciekawy. NauczyÅ‚ siÄ™ „znosić” to mieszkanie i to życie. Jednak caÅ‚y dramat polegaÅ‚ na tym, że czÅ‚owiek ten nigdy nawet nie pomyÅ›laÅ‚, że w domu tym sÄ… schody… Continue reading »
-
-
PodzieliÅ‚em dÅ‚ugi wpis na dwie części. Ważne jest aby przeczytać także poprzedniÄ… część – o pragnieniach i metodzie, bo bez tego trudno bÄ™dzie wam zrozumieć sens tego, o czym tutaj piszÄ™. JeÅ›li jednak już przeszliÅ›cie to, możemy zacząć. A wiÄ™c, do dzieÅ‚a!
Pierwszy etap naszego doświadczenia, to odkrycie nowej wartości. Odkrycie czegoś, co przerasta wszystkie wartości, które proponuje nam świat. Wracając do wczorajszego obrazu, odkrycie tego, że źródło jest bardziej wartościowe niż butelki z wodą, nawet jeśli muszę się wysilić, aby do niego dotrzeć. Słowo, które będzie nas prowadzić przez ten tydzień będzie tekst z Apokalipsy (Ap 21,1-7), gdzie w centrum postawimy wersety 3-4:
„Oto przybytek Boga z ludźmi:
i zamieszka wraz z nimi,
i będą oni Jego ludem,
a On bÄ™dzie „BOGIEM Z NIMI”.
I otrze z ich oczu wszelkÄ… Å‚zÄ™,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły”. Continue reading » -
Zaczynamy! Nie nie jest Å‚atwo pisać o pragnieniach, bo zlewa siÄ™ tutaj psychologia z duchowoÅ›ciÄ…, ale ufam, ze jakoÅ› przebrniemy ten,obiecujÄ™ – krótki, poczÄ…tek.
1. O pragnieniach ogólnie
Pragnienia nie sÄ… czymÅ› zÅ‚ym, jakÄ…Å› ciemnÄ… stronÄ… czÅ‚owieczeÅ„stwa. WrÄ™cz przeciwnie, pragnienia, które sÄ… w nas, to coÅ› szlachetnego, to coÅ› co sprawia, że jesteÅ›my kimÅ› niepowtarzalnym. Bez pragnieÅ„ nasze życie byÅ‚oby nudne, ponure, bo nie byÅ‚o by w nas tej energii, która nas porusza do dziaÅ‚ania.Pragnienie wiÄ™c to pewne uczucie, pewna gotowość, która rodzi siÄ™ w czÅ‚owieku – gotowość do ukierunkowania wszystkich swych energii na jakiÅ› obiekt, który uważamy za ważny. JeÅ›li cokolwiek wybieramy, to dlatego, że mniej lub bardziej tego chcemy, pragniemy. Dla zobrazowania: JeÅ›li w czÅ‚owieku pojawia siÄ™ pragnienie wody, to nie siedzi on spokojnie, wstaje, zaczyna szukać. To pragnienie nie pozwala mu siedzieć. Continue reading »
-
Ale się porobiło! Czyż Bóg nie zaskakuje człowieka? Miało być coś całkowicie innego, ale bezsenność ostatniej nocy zaowocowała tym o czym za chwilę napiszę: o świecie naszych pragnień.
Pierwsza sprawa, którÄ… muszÄ™ wyjaÅ›nić to ta, o co w ogóle w tym chodzi. MaÅ‚o kto pewnie zastanawia siÄ™ nad swoimi pragnieniami, jeszcze mniej osób wie, że pragnienia można ksztaÅ‚tować, że nie jesteÅ›my „skazani” na takie czy inne pragnienia. Dlatego chciaÅ‚bym przez te najbliższe cztery tygodnie adwentowe zaproponować pewien eksperyment – doÅ›wiadczenie: odkrywanie i ksztaÅ‚towanie Å›wiata wÅ‚asnych pragnieÅ„. Åšwiat ten bowiem czÄ™sto jest zostawiony samemu sobie i zaniedbany, skÄ…d bierze siÄ™ potem wiele naszych problemów. Continue reading »
-
Bardzo łatwo jest narzekać, marudzić i mówić jak powinno być. To akurat jest bardzo proste i dlatego jest taka pokusa, żeby pisząc o współczesnym świecie przyjąć taką postawę. Dlatego na początek chciałbym trochę odwrócić perspektywę i popatrzeć na ten świat z Bożego punktu widzenia. W tym spojrzeniu pomaga nam słowo Boże. W centrum chciałbym postawić to jedno, z Ewangelii św. Jana:
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. (J 3,16-17)
To jest sedno przesÅ‚ania: Bóg umiÅ‚owaÅ‚ Å›wiat. MaÅ‚o tego, ta miÅ‚ość jest nieodwoÅ‚alna. Dlatego Å›wiat, który wyszedÅ‚ z rÄ™ki Boga jest ciÄ…gle przedmiotem Jego miÅ‚oÅ›ci. Continue reading »
-
Dziś miałem okazję posługiwać w jednej z parafii, w której oprócz kościołów jest także zgromadzenie sióstr opiekujących się ludźmi bardzo schorowanymi. Można powiedzieć, że siostry prowadzą swego rodzaju hospicjum. Właśnie ta posługa była dla mnie okazją, żeby zobaczyć prawdziwą, żywą twarz Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. On sam, jako król, który kiedyś przyjdzie w chwale naszkicował swoje oblicze obecne pośród teraz pośród nas:
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byÅ‚em w wiÄ™zieniu, a przyszliÅ›cie do Mnie. Continue reading » -
Wiara Możliwość komentowania SiÄ™gnąć do źródÅ‚a… zostaÅ‚a wyÅ‚Ä…czona
MiaÅ‚em w planie zacząć pisać o Å›wiecie współczesnym, ale samo życie nieco te plany skorygowaÅ‚o. MiaÅ‚em dziÅ› okazjÄ™ odwiedzić katakumby, celebrować tam EucharystiÄ™, dlatego – zanim zacznÄ™ o współczesnoÅ›ci – cofnÄ™ siÄ™ o kilkanaÅ›cie wieków, do samych źródeÅ‚, do poczÄ…tków chrzeÅ›cijaÅ„stwa. ŹródÅ‚o ma to do siebie, że tryska Å›wieżoÅ›ciÄ…, pokazuje coÅ›, co może siÄ™ zagubić tym bardziej, im bardziej czÅ‚owiek od źródÅ‚a siÄ™ oddala. CoÅ› z tej Å›wieżoÅ›ci staÅ‚o siÄ™ moim udziaÅ‚em… Continue reading »
-
Korynt to nie tylko nazwa starożytnego miasta. Im bardziej przyglÄ…dam siÄ™ sytuacji tego greckiego centrum gospodarczego z poczÄ…tków nasze ery, tym bardziej Korynt staje siÄ™ dla mnie jakimÅ› symbolem. To przede wszystkim symbol współczesnoÅ›ci! CzytajÄ…c m.in. listy Å›w. PawÅ‚a do Koryntian, uderzajÄ…ce zdaje siÄ™ podobieÅ„stwo ludzi tam żyjÄ…cych z mieszkaÅ„cami dzisiejszego Å›wiata: wielość informacji, zagubienie moralne i poÅ›ród tego wszystkiego ci nieliczni, którzy dajÄ… posÅ‚uch Ewangelii. Continue reading »
Recent Comments