Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

luty 2012
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
 • Jeśli Bóg pragnie wyprowadzić nas na pustynię, na osobność w czasie tego Wielkiego Postu, to tylko po to, aby mówić do naszego serca. Bóg chce  przypominać nam całą historię tej wielkiej miłości, między Sercem Boga, a sercem człowieka. A tej historii nie da się zrozumieć bez jej początku. Wracając więc do tego pierwszego okresu chciałbym zaproponować tekst z Księgi Ezechiela. Co prawda, tekst jest o wiele bogatszy, ale wybrałem tutaj kilka wersetów:

  W dniu twego urodzenia wyrzucono cię na puste pole – przez niechęć do ciebie. Oto Ja przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię, jak szamotałeś się we krwi. Rzekłem do ciebie, gdy byłaś we krwi: Żyj,rośnij! (…) Następnie przyodziałem cię wyszywaną szatą, obułem cię w trzewiki z miękkiej skórki, opasałem bisiorem i okryłem cię jedwabiem. Ozdobiłem cię klejnotami, włożyłem bransolety na twoje ręce i naszyjnik na twoją szyję.(…) Rozeszła się twoja sława między narodami dzięki twojej piękności, bo była ona doskonała z powodu ozdób, którymi cię wyposażyłem – wyrocznia Pana Boga.(Ez 16,5-6.10-11.14) Continue reading »

 • Ewangelia, Wielki Post 2012 Możliwość komentowania I Niedziela Wielkiego Postu: Wyrzucony na pustynię została wyłączona

  Choć niedzielna Ewangelia jest bardzo krótka, to jednak każde jej zdanie niesie niesamowitą treść. Ja chciałbym odczytać ją w kluczu naszej wielkopostnej wędrówki. W środę i czwartek zapraszałem do tego, aby wyjść na pustynię, aby dać się przynęcić Bogu. Jutro zaś usłyszymy:

  Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali.

  Jezus jest więc pierwszym człowiekiem, który dał się wyprowadzić na pustynię, aby słuchać. Oryginał grecki powie nawet, że został wyrzucony przez Ducha na pustynię. Tam był doświadczany przez Boga. On więc jako pierwszy przeżył to wszystko, czego człowiek sam z siebie nie chce przeżywać, czego człowiek się boi. Continue reading »

 • Historia pewnej miłości, Wielki Post 2012 Możliwość komentowania Historia pewnej miłości (cz.2) – Boski uwodziciel została wyłączona

  Wczoraj nieco wprowadziłem w ten Wielki Post i zaproponowałem pewien „klucz” do głębszego i bardziej bogatego odczytania tego czasu. Dziś kilka słów na temat wskazanego już wczoraj tekstu biblijnego. Przypomnę, to Słowo, które Bóg kieruje do swojego ludu przez proroka Ozeasza:

  …zdobna w swe kolczyki i naszyjniki biegała za swymi kochankami, a o Mnie zapomniała. Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca. Oddam jej znowu winnice, dolinę Akor uczynię bramą nadziei – i będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości, gdy wychodziła z egipskiego kraju. I stanie się w owym dniu – wyrocznia Pana – że nazwie Mnie: Mąż mój, a już nie powie: Mój Baal. (Oz 2,15-18) Continue reading »

 • Rozpoczynamy kolejny Wielki Post. Jeśli ktoś myśli to czas jedynie umartwienia, wyrzeczeń czy dobrych uczynków, to jest w błędzie. W Wielkim Poście chodzi o coś znacznie większego. Przede wszystkim chodzi o serce. Serce człowieka i serce Boga! A tutaj nie wystarczy jedynie kilka pobożnych uczynków.

  Dzisiaj, w epoce rozumu ludzie mają problem z sercem. W czasach kiedy wszystko chce się zbadać, zmierzyć, zaplanować i przekalkulować; kiedy wszystko chce się udowodnić i wykazać rozumowe racje, człowiek może czuje się pewniejszy siebie, ale równocześnie rozmija się z miłością. Jej nie można ani zmierzyć, ani przekalkulować, ani ogarnąć wiedzą. Miłość wymyka się ekonomii, matematyce, planowaniu. Dla miłości potrzebne jest serce, które gotowe jest dzielić się, słuchać, tracić czas dla drugiej osoby. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VII Niedziela zwykła: Nowe możliwości została wyłączona

  W ostatnią już przed Wielkim Postem niedzielę, św. Marek maluje przed naszymi oczyma obraz kolejnego uzdrowienia. Chociaż celem Jezusa było przede wszystkim odpuszczenie grzechów, to ze względu na niewiarę uczonych w Piśmie mówi:

  Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: Mówię ci: Wstań, weź swoje łoże i idźdo domu!” On wstał, wziął swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich.  (Mk 2,10-12) Continue reading »

 • Przez kilka ostatnich tygodni próbowaliśmy spoglądać na orędzie Jezusa Chrystusa, z którym Paweł wybrał się do pogańskiego Koryntu. Ale czy to tylko historia? Spróbujmy dziś podsumowując spojrzeć na świat, w którym nam przyszło żyć.

  Kiedy odważymy się trochę zastanowić i popatrzeć z dystansem na to,w jaki sposób żyją ludzie, zobaczymy, że mentalność pogańska i żydowska wcale nie należy do przeszłości. Mało tego, znaczna wiekszość społeczeństwa balansuje między jedną, a druga. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VI Niedziela zwykła: Problem samotności została wyłączona

  W niedzielnej liturgii będziemy świadkami kolejnego spotkania z Jezusem. Tym razem spotkania z człowiekiem trędowatym. Ewangelista zwięźle opisuje to wydarzenie:

  Przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”.(Mk 1,40-41) Continue reading »

 • Wszystko co do tej pory zostało napisane było jakby wstępem, który ma pomóc lepiej nam zrozumieć sens pawłowej Ewangelii. Tydzień temu pisałem dlaczego Chrystus Ukrzyżowany jest głupstwem i zgorszeniem. Paweł jednak pisze, że ten sam Chrystus jest dla wierzących mocą i mądrością. Jeszcze raz przypomnę werset, który komentuję:

   My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan,  dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. (1 Kor 1,23-24) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.