Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

maj 2012
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W blasku zaślubin Możliwość komentowania W blasku zaślubin (cz.7) – Gest czułości została wyłączona

  Ostatni sakrament, na który chciałbym zwrócić uwagę to namaszczenie chorych. Sakrament nieco zapomniany, a jednak – dany przez Boga jako znak Jego miłości. Tym razem towarzyszyć będą nam słowa, które kapłan wypowiada udzielając tego sakramentu, namaszczając świętym olejem najpierw czoło i dłonie chorego:

  „Przez to święte namaszczenie niech Pan, w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen.
  Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen” Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Zesłanie Ducha Świętego: Żyj prawdziwie! została wyłączona

  Uroczystość zesłania Ducha Świętego nie jest tylko zakończeniem Okresu Wielkanocnego. To wydarzenie dotyczy nas wszystkich, może nawet bardziej niż nam się wydaje. Chodzi w nim bowiem o coś więcej niż tylko jakieś wspomnienie czy tradycję; tu chodzi o życie. Jan Ewangelista rysuje przed nami obraz spotkania Zmartwychwstałego z uczniami:

  Jezus rzekł do swoich uczniów: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
  Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20,21-22) Continue reading »

 • W blasku zaślubin Możliwość komentowania W blasku zaślubin (cz. 6) – Uczynić widzalnym, to co niewidzialne została wyłączona

  Próbując pogłębić tą Bożą wizję świata jako historii miłości szukamy kolejnych znaków, które Bóg zostawił człowiekowi, aby mu o tym przypominały. Dzisiaj być może narażę się niektórym „nowoczesnym” ludziom, ale spróbuję w nowy sposób spojrzeć na sakrament małżeństwa. Dlatego też wrócimy jeszcze raz to pawłowego tekstu z listu do Efezjan:

  Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła: On – Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom – we wszystkim. Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie. (…) Dlatego opuści człowiek Ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. (Ef 5,21-25.31-32) Continue reading »

 • W najbliższą niedzielę Kościół świętować będzie uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To wydarzenie kończy okres czterdziestu dni, w których Zmartwychwstały ukazywał się swoim uczniom. I chociaż wydarzenie to niesie wiele treści, Ewangelia wg św. Marka, którą usłyszymy w niedzielę jest bardzo powściągliwa s słowach. Relacjonuje on:

  Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. (Mk 16,19) Continue reading »

 • Odczytując rzeczywistość w świetle miłośnej relacji Boga i człowieka, po zatrzymaniu się nad Kościołem, sakramentem pojednania i Eucharystią, teraz krótka refleksja nad darem kapłaństwa. Słowo, które może nam pomóc w tej wędrówce to stwierdzenie Jana Chrzciciela:

  Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu. Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał. (J 3,29-30) Continue reading »

 • W najbliższą niedzielę słuchać będziemy drugiej części mowy Jezusa o winnym krzewie. Wielkie zaproszenie Jezusa aby trwać w Nim – Winnym krzewie teraz staje się bardziej konkretne. Mówi on bowiem:

  Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. (…) To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. (J 15,9.12) Continue reading »

 • W blasku zaślubin Możliwość komentowania W blasku zaślubin (cz.4) – Upragniona jedność została wyłączona

  Kiedy mówi się bliskości dwojga, czułym dotknięciu, czy zjednoczeniu najczęściej przed oczami staje para ludzi, może przede wszystkim małżonków, którzy w sposób szczególny mogą przeżywać zjednoczenie ciał i ducha. Ta jedność nie jest tylko jakąś koniecznością czy obowiązkiem. Jest pragnieniem kochających się osób.  Wszystko to można jednak odnieść również do Eucharystii, którą dziś spróbuję odczytać w kluczu zaślubin. Zjednoczenie (z łac. communio) jest celem Eucharystii. Jest też wielkim pragnieniem Jezusa, który tuż przed jej ustanowieniem powiedział do uczniów:

  Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał. (Łk 22,15)

  a potem dodał:

  A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. (Mk 14,22-23) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela wielkanocna: Boskie zaproszenie została wyłączona

  Po tym jak Jezus nakreślił przed nami w ubiegłą niedzielę postać Dobrego Pasterza, teraz zaprasza nas do wpatrywania się w kolejny obraz – tym razem winny krzew i latorośle. Słowo, które najczęściej powtarza się w tej Ewangelii, to trwać. Jezus mówi:

  Wytrwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – o ile nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. (J 15,4) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.