Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

czerwiec 2012
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 • Ewangelia Możliwość komentowania XIII Niedziela zwykła: Ożywiający dotyk została wyłączona

  Kontynuując naszą wędrówkę w poznawaniu osoby Jezusa ze św. Markiem, będziemy wraz z uczniami świadkami dwóch cudow: uzdrowienia kobiety i wskrzeszenia dziewczynki. Oba te wydarzenia mają jednak coś co je łączy: dotyk, który daje życie. Św. Marek zapisał:

  „Kobieta weszła między tłum i dotknęła się Jego płaszcza. Mówia bowiem: żebym choć dotknęła się Jego płaszcza, a będę zdrowa” (MK 5,28)

  Oraz

  „Jezus ująwszy dziewczynkę za rekę rzekł do niej: „Talitha kum” to znaczy: „Dziewczynko mówię ci, wstań” (Mk 5,41) Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Inna strona rzeczywistości… została wyłączona

  Jestem w pociagu, gdzieś między Mediolanem a Turynem i mając w końcu chwilę czasu postanowiłem podzielić się pewnym doświadczeniem. We wtorek wróciłem bowiem z rekolekcji. Oprócz tego jednak, co dokonywało się we mnie, Bóg pokazał mi inną stronę rzeczywistości…

  Przed wyjazdem kłębiły się w mojej głowie różne pytania, nie był to bowiem czas prosty. Wśród nich także pytania o Kościół, o Jego kształt we współczesnym świecie. I właśnie między innymi na nie Pan Bóg odpowiedział tam, w Krakowie. Zobaczyłem bowiem coś budującego. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela: Przyjąć dar jako dar została wyłączona

  Najbliższa niedziela przypomina nam, że dokładnie za pół roku świętować będzeimy Boże Narodzenie. Pół roku przed narodzeniem Pana Kościół celebruje narodziny tego, który był Jego poprzednikiem, Jana Chrzciciela. Ewangelia tego dnia zatrzymuje się nad nadaniem imienia dziecku:

  Krewni ósmego dnia przyszli aby obrzezać dziecię i chcieli mu nadać imię ojca jego, Zachariasza. Lecz matka jego odpowiedziała: „Nie, lecz ma otrzymać imie Jan” (Łk 1, 58) Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Niebezpieczeństwo Ewangelii została wyłączona

  Po tym jak próbowaliśmy spojrzeć na historię świata w kluczu obluczeńczej miłości Boga i człowieka może zrodzić się pytanie: skoro Bóg zaprasza człowieka do tak wielkiej przygody miłosnej, to dlaczego Ewangelia jest tak bardzo negowana? Dlaczego nie jest przyjmowana? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XI Niedziela zwykła: Przesłanie nadziei została wyłączona

  Po tym jak w ubiegłym tygodniu słuchalismy o nieprzyjęciu i niezrozumieniu Jezusa, w najbliższą niedzielę św. Marek prowadzi nas dalej w poznawaniu Zbawiciela. Sam Jezus opowiada dwie przypowieści, których sedno można zawrzeć w słowach:

  Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię.(..)
  Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. (Mk 4,26nn) Continue reading »

 • W blasku zaślubin Możliwość komentowania W blasku zaślubin (cz.8 – ostatnia): Nasycenie i spełnienie została wyłączona

  W ostatniej części obecnego cyklu chciałbym zatrzymać się nad tematem tak bardzo ważnym, a zarazem trudnym. Chodzi o śmierć. Dla współczesnego świata jest ona tematem tabu. O śmierci się nie mówi, nie uczy się o niej, próbuje się żyć tak, jakby nie istniała. A jednak śmierć istnieje. Mało tego, ona jest częścią każdego ludzkiego życia. Jeśli śmierć jest tematem tabu, to dlatego, że świat bez Boga nie potrafi nadać jej sensu. Inaczej jest z Bogiem. On i Jego słowo ma odpowiedź na wydarzenie śmierci. Chciałbym posłużyć się słowem, które raz bardzo mi utkwiło w właśnie w tym kontekście. Cierpiący niesprawiedliwość psalmista wyraża swoją nadzieję w ten sposób:

  Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem. (Ps 17,15) Continue reading »

 • Ironia, szyderstwo, próba zaszufladkowania chrześcijan do grupy ludzi niewykształconych i niedzisiejszych. Tak można by opisać to, co współczesna „nowoczesna” cywilizacja próbuje nam zaoferować. Ale dla chrześcijan to niezrozumienie i osąd nie powinien być powodem wstydu. Takie reakcje są wpisane w misję, która jest nam powierzona tak jak Jezusowi. Jutro usłyszymy:

  Bliscy Jezusa, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: Odszedł od zmysłów. Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy. (Mk 3,21-22) Continue reading »

 • Choć potocznie na celebrowaną jutro uroczystość mówimy Boże Ciało, to jednak w tym roku Liturgia akcent kładzie na Krew Jezusa. Wszystkie czytania kierują naszą uwagę w tym kierunku, czego szczytem są słowa Jezusa:

  Jezus wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał uczniom, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. (Mk 14,22-23) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.