Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

październik 2012
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
 • Jutro w Kościele przeżywać będziemy uroczystość Wszystkich Świętych.Nie jest to dzień jakiejś nieokreślonej masy ludzi, nieznanego tłumu. To dzień, w którym dziękujemy Bogu za konkretnych ludzi, którzy żyli pośród nas. To dzień tych, którzy swoim życiem świadczyli o Bogu, a teraz wierzymy, że radują się Jego obecnością. Pewnym kluczem do przeżycia tego dnia jest słowo Jezusa z Ewangelii:

  Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
  Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. (Mt 5,3-4) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Rocznica poświęcenia kościoła – Wbrew ludzkiemu myśleniu została wyłączona

  Ostatnia niedziela października jest dniem, kiedy w większości kościołów (poza katedrami) wspomina się dzień ich poświęcenia. Na ten dzień przygotowane są różne teksty biblijne, do wyboru, ja zatrzymam się krótko nad jednym z nich. To wydarzenie z okolic Cezarei Filipowej, w którym Piotr otrzymał obietnicę prymatu w Kościele. Tam Jezus powiedział do apostoła:

  Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. I ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. (Mt 16,18) Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – Boża redukcja sił została wyłączona

  Modlitwa jest spotkaniem, jest wzajemnym poznawaniem się, ale nie jest to spotkanie dwóch równych ze sobą osób. Spotyka się bowiem Bóg z człowiekiem, Moc ze słabością. Modlitwa nie jest dziełem człowieka, ale Boga. I jeśli nieraz myślimy, że możemy coś dla Boga zrobić, że możemy czymś przed Bogiem się pochwalić, pokazać swoją dobroć i wspaniałość, to Bóg musi nas postawić w prawdzie. Aby rozwinąć ten temat, oprę się na słowie z Księgi Sędziów:

  Pan rzekł do Gedeona: Zbyt liczny jest lud przy tobie, abym w jego ręce wydał Madianitów, gdyż Izrael mógłby przywłaszczyć sobie chwałę z pominięciem Mnie i mówić: Moja ręka wybawiła mnie. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXIX Niedziela zwykła – Kto komu służy? została wyłączona

  Po raz drugi w ostatnich tygodniach w liturgia stawia przed nami uczniów Jezusa w niezbyt dobrym świetle. Św. Marek pokazuje ich sposób myślenia o sobie i o Jezusie: być w chwale, ustawić się dobrze przy Jezusie, panować wraz z Nim. Tymczasem Chrystus całkowicie zmienia perspektywę patrzenia podsumowując całą sytuację:

  Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu. (Mk 10,45) Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – prowokująca obecność została wyłączona

  W pierwszym wpisie na temat modlitwy pisałem o tym, że ma ona sens jeśli jest autentycznym spotkaniem. Ono z kolei jest możliwe wówczas, kiedy jest dialog. Dziś chciałbym pójść dalej i zwrócić uwagę na drugi element, który jest konieczny, aby się spotkać. To obecność konkretna, cielesna. Właśnie na tą obecność zwraca uwagę Jan Ewangelista pisząc bardzo krótko i konkretnie:

  A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1,14) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVIII Niedziela zwykła – Między pragnieniem a lękiem została wyłączona

  Niedzielna liturgia zaprasza nas, abyśmy odnaleźli nasze pragnienia w pragnieniu człowieka, który przyszedł do Jezusa. Jego pragnieniem było bowiem życie i to życie nie byle jakie, ale wieczne. Jezus widząc, że zachowuje on przykazania, widząc jego staranie i dobrą wolę

  spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.(Mk 10,21-22) Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Ewangelizacja – show czy życie? została wyłączona

  Od niedzieli w Rzymie trwa Synod Biskupów. Podejmują oni refleksję na temat nowej ewangelizacji. Jest to okazja, aby także zastanowić się nad tym zagadnieniem. Idąc bowiem jakiś czas temu ulicą Oxfrod Street w Londynie widziałem ludzi ubranych na kolorowo śpiewających radosne teksty o hari krishna. Pomyślałem wówczas czy modna w Kościele nowa ewangelizacja nie staje się czymś takim? Dużo można przeczytać o kursach i szkoleniach w dziedzinie nowej ewangelizacji, różnych akcjach. Ale gdzie tkwi tak naprawdę istota ewangelizacji? Czy tylko w tym, żeby zaprezentować chrześcijański show, który będzie bardziej imponujący od konkurencyjnych akcji? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVII Niedziela zwykła – Stworzeni do jedności została wyłączona

  Niedzielne słowo stawia nas wobec tematu małżeństwa. Dialog Jezusa z faryzeuszami pokazuje dwie wizje związku mężczyzny i kobiety i dwa sposoby przeżywania tej relacji: boską i ludzką, idąc dalej – rozerwalną i nierozerwalną. Wobec stanowiska faryzeuszów Jezus demaskuje zatwardziałość ich serc i mówi:

  na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę; dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela. (Mk 10,6-9) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.