Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2012
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Tuż po Bożym Narodzeniu, Liturgia zaparsza nas do zatrzymania się nad wizerunkiem Rodziny z Nazaretu. W niej począł się Syn Boży, ona jest też pewnym wzorem wszystkich rodzin chrześcijańskich. Chciałbym zwrócić uwage na jeden element życia rodzinnego, na który wskazuje Słowo. Jezus, którego odnaleźli rodzice mówi do nich:

  Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie rozumieli tego, co im powiedział. (Łk 2,49-50) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela Adwentu – Ta, która uwierzyła została wyłączona

  Dziś, trochę później niż zwykle. To ze względu na spowiedź przedświąteczną. Słowo, którego będziemy słuchać również przedświąteczne. Jest ono jakby kluczem, który pozwala nam wejść w Boże Narodzenie. Jeśli w świeach chodzi o to, aby Chrystus począł sięw nas, to św. Elżbieta wskazuje na Maryję, jako wzrór przeżycia tego wydarzenia. Mówi ona:

  Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane ci od Pana. (Łk 1,45) Continue reading »

 • Nadchodzi Pan Możliwość komentowania Nadchodzi Pan (4) – Nowy świat została wyłączona

  Choć gniew Boga jest konieczny i jest słowem Jego miłości, Jego troski wobec uciśnionych i cierpiących, ostateczne słowo nie jest słowem zniszczenia, ale radości. To właśnie ona jest źródłem nadziei. Tuż po tym jak Pan objawia swój gniew wobec zepsutego świata, wyłania się kolejna wizja:

  A oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty a w reku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: „Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie i w Baranku” (Ap 6,9-10) Continue reading »

 • Trzecia niedziela adwentu zwana jest niedzielą radości. Radość, do której nas zaprasza nie jest jednak tylko zwykłym, przyjemnym uczuciem, jakąś wesołością i beztroską. Jest to radość, która chce sięgnąć najtrudniejszych wydarzeń naszego „teraz”. Jej źródłem jest sam Chrystus, o którym Jan Chrzciciel powie:

  Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. (Łk 3,16) Continue reading »

 • Nadchodzi Pan Możliwość komentowania Nadchodzi Pan (3) – Gniew Boga została wyłączona

  Pytania cierpiących, o których pisałem w ubiegłym tygodniu nie pozostają bez odpowiedzi Boga. Wręcz przeciwnie odpowiedź ta jest bardzo konkretna. Tuż po tym jak Bóg słyszy głos cierpiących, w apokalipsie pojawia się obraz spadających gwiazd, zaćmionego słońca i głos innej grupy ludzi. Św. Jan relacjonuje w ten sposób:

  A królowie ziemscy, wielmoże i wodzowie, bogacze i możni, i każdy niewolnik, i wolny ukryli się do jaskiń i górskich skał. I mówią do gór i do skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie i przed gniewem Baranka, bo nadszedł Wielki Dzień Jego gniewu, a któż zdoła się ostać? (Ap 6,15-17) Continue reading »

 • Druga niedziela adwentu w centrum liturgii Słowa stawia Jana Chrzciciela. On, który jest głosem wzywającym do nawrócenia przynosi także orędzie nadziei. Wzywając do przygotowania dróg dla Pana zapowiada owoc Jego przyjścia. Tłumaczenie, które jest czytane podczas Mszy nie oddaje tego przesłania, które zawiera grecki oryginał, a który możemy przetłumaczyć w ten sposób:

  Każda dolina będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi,
  a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.(Łk 3,6) Continue reading »

 • Nadchodzi Pan Możliwość komentowania Nadchodzi Pan (2) – Krzyk cierpiących została wyłączona

  O przyjściu Chrystusa też będzie. Ono jest konieczne, choć pewnie mało wyczekiwane. Może tak jest dlatego, że nie łączymy faktów, nie próbujemy zrozumieć życia. Dlatego dziś krótka refleksja nad tym, co jest nam bliskie. Zanim przejdziemy do Chrystusa, dziś pomyślimy dlaczego przyjdzie i po co. Taki pomysł zrodził mi w ostatnich dniach: maile, rozmowy telefoniczne i nie tylko. Trochę ludzkiego życia, a w nim sporo zmagania i trudu. W moim sercu na modlitwie pojawiło się pytanie, które męczennicy zadają Bogu w Apokalipsie:

  Jak długo jeszcze Panie, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi? (Ap 6,10) Continue reading »

 • Adwent, który rozpoczynamy ma przede wszystkim przemienić nasze serce i naszą mentalność. Postawa bowiem chrześcijan je całkowicie inna od tej, którą prezentują nieznający Boga. Wobec końca, kiedy wszyscy będą mdleć ze strachu, a pośród narodów będzie trwoga, Jezus wzywa swoich wiernych:

  A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. (Łk 21,28) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.