Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

luty 2013
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (3) – Ukryta intryga Hamana została wyłączona

  W całym swoim pięknie i wybraniu, o którym pisałem tydzień temu, Estera została postawiona w konkretnym świecie, który nie jest światem idealnym. Świat, w którym żyła Estera był światem intrygi Hamana. Nie zatrzymując się nad motywami jego decyzji, przejdę do sedna sprawy. Odnośnie Ludu Bożego postanowił on:

  aby wszyscy ci wraz z żonami i dziećmi zginęli całkowicie od miecza przeciwników, bez żadnego współczucia i oszczędzania (Est 3,13f) Continue reading »

 • W wielkopostnej wędrówce liturgia najbliższej niedzieli czyni nas wraz z Piotrem, Jakubem i Janem świadkami przemienienia Jezusa na górze Tabor. W wydarzeniu tym Jezus daje zapowiedź swojego zwycięstwa nad śmiercią, to jednak co jest istotne, to fakt, że

  z obłoku odezwał się głos: To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie! (Łk 9,35) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (2) – Piękna wybranka została wyłączona

  Po ogólnym wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu, dziś chciałbym nieco „przedstawić” naszą bohaterkę. Wydarzenie, które stoi w centrum jej życia, i które jest ważne także dla nas, to jej wybranie na królową. Tekst biblijny relacjonuje je w ten sposób:

  Zabrano Esterę do króla Aswerusa, do jego pałacu królewskiego. (…) I umiłował król Esterę nad wszystkie inne kobiety.Pozyskała sobie u niego życzliwość i względy nad wszystkie inne dziewice i włożył na jej głowę koronę królewską i uczynił ją królową. (Est 2,16-17) Continue reading »

 • Ewangelia, Wielki Post 2013 Możliwość komentowania I Niedziela Wliekiego Postu – Wierzę, wierzę, wierzę została wyłączona

  W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Liturgia zachęca nas do odczytania na nowo wydarzenia kuszenia Jezusa na pustyni. Chciałbym to wydarzenie odczytać w kluczu wiary, do czego zachęcają pozostałe czytania jak i przezywany w w Kościele Rok Wiary. Na potrójną pokusę demona Jezus trzykrotnie odpowiada Słowem Bożym:

  Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek (Łk 4,4)
  Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. (Łk 4,8)
  Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. (Łk 4,12) Continue reading »

 • Kiedy słyszę nieraz zdanie: „Bóg cię kocha” to dostaję mdłości. Zrobiło się z tej prawdy pewien slogan i już może nawet nie do końca wiadomo kim jest Bóg i co znaczy, że On kocha. Szczytem było, kiedy pewien starszy włoski ksiądz stwierdził, że w rozmowie ze mną, że już chyba jest nieważne czy robimy dobro czy zło, bo przecież Bóg nas kocha i wszyscy na pewno pójdą do nieba.

  Taki obraz naiwnego Boga nie jest bez wpływu na życie człowieka. Skoro wszystko jest bez znaczenia, skoro można się krzywdzić i ranić, skoro nie ma żadnej odpowiedzialności, skoro każdy wybór jest dobry – życie staje się nudne i traci sens. Nie ma w nim już miejsca na walkę, napięcie towarzyszące wyborom, zmaganie się, poznawanie tego co dobre i co lepsze. Zostaje obojętność i pustka, która prowadzi donikąd… Człowiek przestaje czuć smak życia i jego sens. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela zwykła – Przemieniające spotkanie została wyłączona

  Nie był to pierwszy cud, którego świadkiem był Piotr. Przecież kilka wersetów wcześniej Łukasz opowiada o tym, że uzdrowiona została teściowa Szymona. Słyszał też o innych uzdrowieniach. Ale kiedy na słowo Jezusa zarzucił sieci i doświadczył obfitego połowu, jego reakcja była zaskakująca:

  Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8) Continue reading »

 • O sensie świętowania Możliwość komentowania O sensie świętowania (cz.3) – Zrodzeni z tajemnicy została wyłączona

  Prawdziwe świętowanie ma moc odmienić życie człowieka. Tydzień temu pisałem, że w świętowaniu nie chodzi tylko o czas wolny, ale o doświadczenie darmowości życia. To właśnie odkrycie tego, że jest się obdarowanym, że na życie nie trzeba zasługiwać, pozwala odkryć nowy sens zarówno świętowania jak i czasu codziennej aktywności w pracy czy w szkole. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela zwykła – Niewykorzystana szansa została wyłączona

  Orędzie wolności i wyzwolenia, orędzie dobrej nowiny, które słyszeliśmy w ubiegłym tygodniu nie mogło pozostać bez echa. Reakcja jednak na to słowo, które się spełniło wobec słuchaczy nie była już jednoznaczna. Św. Łukasz napisał o tej reakcji:

  A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: „Czyż nie jest to syn Józefa?” (Łk 4,22) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.