Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

czerwiec 2013
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XIII Niedziela zwykła – Błędne pytanie? została wyłączona

  Najbliższa niedziela wprowadza nas na nową drogę z Jezusem. W ubiegłym tygodniu św. Łukasz doprowadził nas do pewnego punktu kulminacyjnego – wyznania wiary św. Piotra. Teraz rozpoczyna się jakby nowy etap na drodze wiary: wyznany Mesjasz zaczyna swoją droge do Jerozolimy. Na niej spotyka różne osoby, co relacjonuje Ewangelista:

  A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: ”Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: ”Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć”. (Łk 9,56) Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (4) – Osobista historia zbawienia w praktyce została wyłączona

  Tydzień temu pisałem o czasie, który dla chrześcijanina staje się czasem zbawienia. Historia życia staje się historią zbawienia, przestrzenią, w której człowiek może dostrzegać działającego i prowadzącego go Boga. Im głębiej człowiek wchodzi w więź z Bogiem, tym wyraźniej zaczyna doświadczać, że czas dany od Boga ma swój sens. Zarówno posiadanie czasu, jak i jego brak staje się słowem Bogiem skierowanym do człowieka. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XI Niedziela zwykła – Grzesznica i faryzeusz została wyłączona

  Najbliża niedziela czyni nas świadkami spotkania Jezusa z dwoma postaciami: faryzeuszem oraz kobietą, która prowadziła życie grzeszne. Szymon, faryzeusz,który zaprosił Jezusa do swojego domu na posiłek był zgorszony zachowaniem kobiety, która obmywała stopy Jezusa. Wówczas to rozwinął się między nim a Jezusem dialog. Jezus powiedział:

  ”Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który więc z nich będzie go bardziej miłował?” Szymon odpowiedział: ”Sądzę, że ten, któremu więcej darował”. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (3) – Boża rewelacja została wyłączona

  Tydzień temu pisałem, że dla chrześcijanina czas nie wiąże się z końcem, ale biegnie ku pełni. Stąd chrześcijaństwo nierozerwalnie związane jest z nadzieją. To nadzieja pełni, przyszłości, która przed nami. Nie oznacza to jednak, że dla człowieka wierzącego liczy się tylko przyszłość, a teraźniejszość jest jedynie oczekiwaniem. Bóg nie przekreśla teraźniejszości, wręcz przeciwnie – nadaje jej niesamowite znaczenie.

  Objawienie biblijne przyniosło nową koncepcję czasu, która zrodziła się z doświadczenia Izraela. Lud wybrany odkrył, że wszystko co wydarza się w jego historii – od powołania Abrahama, poprzez niewolę egipską, wędrówkę przez pustynię, walki, najazdy nieprzyjaciół – zwycięstwa i porażki… wszystko to nie jest zbiegiem przypadku! Chociaż historia ta nie wyglądała inaczej niż historia innych narodów, to w świetle słowa proroków Naród wybrany że jego historia stała się historią zbawienia! Nie była to już zwykłą historia, nie był to ciąg wydarzeń miej lub bardziej połączonych ze sobą. Historia ta stała się miejscem dialogu Boga ze swoim ludem. W ten sposób czas stał się miejscem Bożej rewelacji, czyli Bożego objawienia (z łac. revelatio – objawienie). Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania X Niedziela zwykła – O krok dalej została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu Ewangelia ukazywała Jezusa jako tego, który ma moc uleczyć ze śmiertelnej choroby. Tym razem idzie On jeszcze dalej w objawieniu swojej mocy. Ewangelista Łukasz przytacza wydarzenie pogrzebu młodzieńca z Nain, którego opłakiwała matka, wdowa.

  Na jej widok Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: Nie płacz! Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, stanęli – i rzekł: Młodzieńcze, tobie mówię wstań! Zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce. (Łk 7,13-15) Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (2) – Dwie miary czasu została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie wracamy do tematu czasu. Sposób, w jaki człowiek przeżywa swoją codzienność nie jest przypadkowy. Także poczucie czasu, albo jego braku ma swoją głębszą płaszczyznę. To jak żyjemy, co robimy, zależy od tego, w co o komu wierzymy. Pierwsza jest myśl, serce, a potem czyn. Dlatego dzisiaj zatrzymam się nad dwoma sposobami przeżywania czasu. Biblia wspomina o tym, któremu brak czasu. W Księdze Apokalipsy czytamy:

  Biada ziemi i morzu – bo zstąpił na was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu. (Ap 12,12) Continue reading »

 • Spotkanie Setnika ze starszyzną żydowską, o której mówi Ewangelia najbliższej niedzieli, to kolejny obraz otwarcia się Boga, już nie tylko na Naród wybrany, ale na cały świat, także pogański. To wobec poganina, który nie  miał udziału w obietnicach Izraela Jezus wyraża swoje zadziwienie wiarą, mówiąc:

  Gdy Jezus usłyszał słowa setnika, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu. (Łk 7,9) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.