Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

sierpień 2013
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ewangelia Możliwość komentowania XXII Niedziela zwykła – Wbrew gonitwie świata została wyłączona

  Słowo, którego słuchać będziemy w czasie Liturgii, choć wypowiedziane w kontekście uczty, ma o wiele szerszy horyzont. Jezus bowiem przekazuje nie tylko pewne zasady wychowania, ale otwiera przed słuchaczami pewien nowy styl życia. Ten nowy sposób przeżywania całego życia zawarł On w słowach:

  Gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. (Łk 14,10) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXI Niedziela zwykła – Brama życia została wyłączona

  Im bardziej Jezus zbliża się do Jerozolimy, gdzie dokona się Jego śmierć i zmartwychwstanie, tym bardziej radykalne jest Jego słowo. Tydzień temu mówił o konieczności opowiedzenia się za Nim, teraz na pytanie o to kto będzie zbawiony odpowiada:

  Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (9) – Podsumowanie została wyłączona

  Po kilku tygodniach, jeszcze na jeden raz chcę wrócić do rozważań na temat tajemnicy czasu, aby podsumować trochę to, co do tej pory napisałem. Aby w ten sposób jeszcze raz zrozumieć, że czas nie jest wrogiem człowieka, nie jest czymś z czym trzeba walczyć. Wręcz przeciwnie, w świetle wiary, czas staje się miejscem przeżywania tajemnicy życia.

  Ta tajemnica życia, w którą wprowadza Chrystus nie jest czymś banalnym. Nie jest to tylko zwyczajna, prosta samorealizacja; prawdziwa tajemnica życia nie polega na tym, aby szukając pełni, unikać, wręcz uciekać przed tym co trudne. Rezygnując z trudu, cierpienia, zmagania, człowiek redukuje swoje życie, a wówczas staje się ono łatwiejsze, ale banalne. Tajemnica życia, którą człowiek może odkrywać w czasie i poprzez czas, to życie, które rodzi się z tracenia. Kto jest gotów tracić swoje życie, ten je odnajdzie. To jest prawdziwa tajemnica paschalna, prawdziwe objawienie życia Jezusa Chrystusa. Continue reading »

 • Nieraz czyni się z Jezusa miłego człowieczka, który wszystko akceptuje, nigdy się nie złości, jest zawsze miły i uśmiechnięty. Tymczasem prawdziwy obraz Jezusa zawiera także Jego stanowczość i radykalizm. Tą postawę odsłania On sam w mowie, którą usłyszymy w najbliższa niedzielę:

  Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu. (Łk 12,51n) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Wniebowzięcie NMP – Zrobić Mu miejsce została wyłączona

  Najbliższy czwartek to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta zwraca umysły wiernych ku przyszłej chwale, aby rozbudzić w nas nadzieję nieba, którego spełnienie już widać w Maryi. Ona w Bogu śpiewa pieśń, którą usłyszmy w Ewangelii:

  Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest imię Jego. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XIX Niedziela zwykła – Otwarcie ku przyszłości została wyłączona

  Słowo najbliższej niedzieli roztacza przed nami prawdziwą perspektywę chrześcijańskiego życia. Życie to, choć dzieje się tu i teraz, to jednak jest skierowane ku przyszłości. Życie chrześcijańskie jest życiem nadziei i oczekiwania, dlatego Jezus wzywa uczniów:

  Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie. (Łk 12,40) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XVIII Niedziela zwykła – Niebezpieczna iluzja została wyłączona

  Jezus nieustannie dotyka tego jednego, najgłębszego pragnienia człowieka – pragnienia życia. Tydzień temu wskazywał modlitwę jako sposób wejścia w tą nową perspektywę życia. Tym razem ostrzega przed niebezpieczeństwem, które grozi człowiekowi szukającemu pełni. Chrystus pełen troski zwraca się do swoich uczniów:

  Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia. (Łk 12,15) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.