Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

październik 2013
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Wszystkich Świętych – Kszałt świętości została wyłączona

  Już w piątek rozpoczniemy listopad uroczystością ku czci wszystkich świętych. W tym dniu Kościół stawia przed nami całe rzesze tych, którzy osiągnęli cel życia, którzy zrealizowali swoje życie w pełni. Choć każdy człowiek jest powołany do świętości, nie jest ona dzisiaj w modzie. Wydaje się, że świętość to coś dla wybranych, oderwanych od świata, ludzi z głową w chmurach. Tymczasem słowo Ewangelii pokazuje inną wizję świętości. Jezus mówi:

  Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
  Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (Mt 5,1-12a) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXX Niedziela zwykła – Przykładny grzesznik została wyłączona

  Jezus w niedzielnej Ewangelii kontynuuje swoje nauczanie o modlitwie. Tydzień temu jako przykład postawił bezsilną wobec świata wdowę, tym razem w centrum stawia nie pobożnego faryzeusza, ale grzesznika, celnika. Właśnie podczas kiedy faryzeusz przechwalał się przed Bogiem

  celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. (Łk 18,13) Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (7) – Opowieść zawarta w liturgii została wyłączona

  Ostatnie tygodnie były próbą odczytania całego dynamizmu tej historii, która zamknięta jest w zwięzłej formule wyznania wiary. Historia ta nie jest jednak tylko czymś co pozostaje na płaszczyźnie słów, ona staje się życiem. Najpierw życiem Chrystusa, aby potem stała się też naszym życiem. Ona cały czas wydarza się w Liturgii, szczególnie w Eucharystii. Właśnie o tym mówią słowa wypowiadane tuż po konsekracji. W III Modlitwie eucharystycznej kapłan modli się:

  Wspominając Boże zbawczą mękę Twojego Syna, jak również cudowne Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie, oraz czekając na powtórne Jego przyjście, składamy Ci wśród dziękczynnych modłów tę żywą i świętą ofiarę. (III ME) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXIX Niedziela zwykła – Środek ocelania została wyłączona

  Tydzień temu Jezus wskazał wiarę jako środek ocalenia człowieka. Samarytanin usłyszał twoja wiara cię ocaliła. Wiara to jednak nie tylko sama deklaracja. Ona przejawia się w konkretnych postawach człowieka i właśnie na jedną z nich zwraca uwagę Jezus w niedzielnej Ewangelii.  W jej centrum stoi modlitwa, której przykład daje wdowa. Św. Łukasz zapisał:

  W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: Obroń mnie przed moim przeciwnikiem. (Łk 18,2-3) Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (6) – Przyszłość, która nie ma końca została wyłączona

  Opowieść zawarta w wyznawanym symbolu wiary nie zamyka się tylko do przeszłości i teraźniejszości. Po tym jak wierzący wspominają boską historię, opowiadają jej punkt kulminacyjny – życie Syna, wyznają jej trwanie w Kościele, wspominanie zmienia się w oczekiwanie. Ostatnie zdanie credo brzmi:

  Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

  W ten sposób koniec staje się nowym początkiem. Kończy się wyznanie wiary, ale nie kończy się boska opowieść. Wręcz przeciwnie. To ostatnie zdaje staje się nowym otwarciem, nowym początkiem. Właśnie w tym momencie, w którym nie możemy już nic więcej powiedzieć, rozpoczyna się oczekiwanie. Wiara staje się nadzieją. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVIII Niedziela zwykła – Cud wdzięczności została wyłączona

  W najbliższą niedzielę św. Łukasz opowie nam wydarzenie uzdrowienia dziesięciu trędowatych. Trędowaci to ludzie, którzy umarli za życia: musieli opuścić swoje domy, nie mogli się do nikogo zbliżać, byli wykluczeni ze społeczeństwa. Uzdrowienie, którego Jezus dokonał było więc dla nich darem nowego życia. I choć uzdrowionych zostało dziesięciu, tylko jeden usłyszał od Jezusa: twoja wiara cię ocaliła. To ten, który

  widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. (Łk 17,15-16) Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (5) – Wspólnota Boga z ludźmi została wyłączona

  Po tym, jak zatrzymywaliśmy się nad kolejnymi Boskimi Bohaterami Opowieści, w wyznaniu wiary następuje pewien zwrot. Po wyznaniu wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, na scenie boskiej opowieści pojawia się nowy bohater – Kościół. Wspólnota wyznaje:

  Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

  Kościół, o którym nie mówimy: wiem, widzę ale wierzę. W ten sposób odsłania się już pierwszy rys Kościoła. Nie jest on tylko tym co widzialne, nie jest tylko wspólnotą ludzi, wraz ze swoimi strukturami, organizacjami i pewnym porządkiem. Gdyby tak było, wówczas nie musielibyśmy mówić: wierzę. Wówczas wystarczyło by powiedzieć: wiem, znam – lub nie znam go. Tymczasem wiara w Kościół odsłania jego głębszą tożsamość: to wspólnota Boga z ludźmi. W Apokalipsie św. Jan zapisał: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi (Ap 21,3). Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVII Niedziela zwykła – Moc wiary i przebaczenie została wyłączona

  Scena ewangeliczna, której świadkami jesteśmy w czasie niedzielnej Liturgii rysuje dialog między Jezusem i Jego uczniami na temat wiary. Łukasz notuje:

  Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna (Łk 17,5-6).

  Prośba uczniów o wiarę nie rodzi się w nich bez przyczyny. W wersetach poprzedzających to wydarzenie Jezus mówi naucza o konieczności przebaczenia nie tylko siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem razy, czyli zawsze. To właśnie nauka Jezusa o konieczności przebaczenia sprawia, że uczniowie doświadczają własnej bezradności. Zdają oni sobie sprawę, że nie są w stanie nieustannie przebaczać i dlatego wołają: Przymnóż nam wiary! Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.