Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

styczeń 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (4) – Nieczystość została wyłączona

  Kolejną wadą, która niczym chwast próbuje kiełkować w ludzkim sercu jest nieczystość. Ta moc zła chyba jest najbardziej przebiegła. Dzięki swojej przebiegłości sprawiła że to nie nieczystości dzisiaj ludzie się wstydzą, a wręcz przeciwnie, wstydzą się czystości! Często ci, którzy żyją w czystości, z czystym serem, myślami i ciałem, są wyśmiewani, a osiągnięciem jest zgrzeszyć nieczystością.

  Nieczystość próbuje objawić cię człowiekowi jako forma miłości, jako jej synonim. Właśnie na pragnieniu miłości, bliskości drugiego człowieka buduje ona swoją mocną pozycję ogarniając i pętając serce człowieka. Człowiek jest przecież do miłości stworzony, i nie jest dobrze, aby był sam – jak powiedział Bóg w księdze Rodzaju. Ale nieczystość, która rodzi się w sercu znów dokonuje małej zmiany, małego przekłamania. Zmienia rozumienie słowa miłość i zamiast prawdziwego życia pojawia się u-życie bliźniego. Continue reading »

 • Światło i ciemność to dwa wielkie obrazy, dwa światy, które rysuje przed nami liturgia słowa niedzielnej Eucharystii. Właśnie za pomocą tego obrazu Mateusz interpretuje przyjście Jezusa do Galilei, początek jego działalności. Pisze on:

  Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło. (Mt 4,14-16) Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (3) – Chciwość została wyłączona

  Drugim oszustem, który ukrywa się w sercu człowiek i pragnie zniewolić go jest chciwość. Ona, podobnie jak pycha, nie ujawnia się wprost. Opiera się ona na prawdzie, że Bóg dał człowiekowi cały świat, aby mu służył. Tak jest oczywiście prawda! Chciwość, która chce zniewolić człowieka pomija jednak jeden, malutki szczegół. Zasłania prawdę, że człowiek został stworzony do miłości i wszystko co jest na świecie ma służyć jej wyrażaniu. Moce chciwości zakorzenione w sercu podpowiadają: wszystko ci służy, wszystko służy twojej wielkości! W ten sposób próbują zmienić mentalność człowieka i zniewolić serce…

  Strategia chciwości jest sprytna. Wszystko zaczyna się od przedstawienia jakiejś rzeczy jako przydatnej. To strategia reklamy! „To by ci się przydało, ułatwiłoby ci życie”. Potem siła przekonywania się wzmacnia poprzez obrazy i wyobrażenia jak wiele dobra dałaby, jak bardzo ułatwiła by życie konkretna rzecz. W ten sposób człowiek dochodzi do przekonania: Faktycznie, muszę to mieć! Potem kolejna i kolejna rzecz. Ale kiedy rzeczy karmią horyzont jego patrzenia się zmniejsza. Kryterium jego życia nie jest już miłość, w której może odnaleźć pełny sens, ale użyteczność. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela zwykła – Świadek Baranka została wyłączona

  Druga niedziela zwykła kontynuuje relację początku misji Jezusa. Po raz kolejny w centrum wydarzenia stoi Jezus i Jan Chrzciciel. Tym razem akcent pada na Jana, który staje się świadkiem. W Ewangelii podczas Eucharystii usłyszymy:

  Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim.Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (J 1,32-34) Continue reading »

 • Po pewnym wprowadzeniu w tematykę grzechu spróbujemy wejść w głąb serca, gdzie ukryte są moce grzechu. To one, często ignorowane i niezauważone sterują ludzkim sercem, buntują przeciw Bogu i Jego prawu. Wrośnięte głęboko, niczym wiekowe drzewa wkomponowały się w krajobraz serca do tego stopnia, że człowiek nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Właśnie w tym polega ich moc. Niezauważone, prowadzą człowieka według własnych zamysłów. Wmawiając człowiekowi, że jest wolny i może iść dokąd zechce, prowadza go do przepaści, zabijając w nim życie. Pierwszą mocą, którą dzisiaj spróbujemy zdemaskować jest pycha.

  Pycha nie ujawnia się wprost, jest zbyt inteligentna. Ubiera się w piękne szatki współczesnych sloganowych haseł: wolność, samorealizacja, autonomia, niezależność, wielkość, sukces, kariera. „Przecież to wszystko takie ludzkie, jesteś osobą i masz swoje prawa! Sam wiesz najlepiej jak żyć!” – podpowiada pycha. To nie jest kłamstwo, ale właśnie w tym istnieje największe niebezpieczeństwo. Pycha wykorzystuje prawdziwe i dobre pragnienia, aby za ich pomocą zniewolić człowieka.  Cały podstęp polega na tym, że przemilcza ona jeden element: ograniczoność. Człowiek jest wielki, ale jego wolność nie jest absolutna, nie jest Bogiem. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Chrztu Pańskiego – Misja: wypełnić sprawiedliwość została wyłączona

  Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia i zarazem rozpoczyna czas publicznej działalności Jezusa. To wydarzenie chrztu w Jordanie, które daje początek misji, nakreśla tej jej kształt. W nim Jezus pokazuje po co przyszedł na ziemię. Jego zadanie przekracza ludzkie horyzonty, dlatego kiedy Jezus przyszedł przyjąć chrzest, jak notuje Ewangelista:

  Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie? Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił (Mt 3,14-15). Continue reading »

 • Słowo grzech zdaje się być w dzisiejszym świecie przeżytkiem. Praktycznie wyszło ono z użycia. Człowiek współczesny zdaje się widzieć wszystko co kojarzy się z grzechem jako pewien element przeszłości. O grzechu można było mówić, kiedy człowiek był niedouczony, ale dzisiaj w epoce oświecenia i nowoczesności nie ma miejsca na coś takiego jak grzech. Człowiek XXI wieku jest przekonany, że wyzwolił się od tego „ciężaru”. W tym pozornym osiągnięciu cywilizacji jest jednak ukryty pewien dramat i właśnie temu chciałbym poświęcić kilka następnych tygodni…

  Pierwszy element, który musimy przebadać to rozumienie grzechu. Często jest on rozumiany po prostu jako zakaz i to zakaz czegoś dobrego. Wydaje się jakby grzech był pewnym szlabanem, który stoi na drodze do pełni życia. Grzech wydaje się być fotoradarem na drodze, na której człowiek chciałby mocniej wcisnąć pedał gazu. W tle takiego rozumienia grzechu ukryty jest obraz Boga jako policjanta, który tylko czuwa komu i za co wstawić mandat. To Bóg, który uciska człowieka, zagradza mu drogę do szczęścia poprzez uciążliwe nakazy. To właśnie ze względu na takie rozumienie grzechu człowiek zapragnął się z niego wyzwolić. To współcześnie z serc ludzkich zdaje się odzywać krzyk wyzwolenia: grzech nie istnieje, jesteśmy wolni! Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela po Narodzeniu Pańskim – Obecność pełna otwartości została wyłączona

  Po raz trzeci powraca w Liturgii okresu Bożego Narodzenia słowo prologu św. Jana. Za każdym razem liturgia akcentuje inny element tego poematu o Słowie. W kontekście pierwszego czytania, w którym jest mowa o Mądrości rozbijającej namiot pośród Izraela,na pierwszy plan wychodzi element zamieszkania Boga pośród swego ludu. Jan Ewangelista podjął ten temat w słowach:

  Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (..) A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. (por. J 1,1-18) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.