Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

luty 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (8) – Lenistwo została wyłączona

  Ostatnią mocą, która pragnie zniewolić serce człowieka jest lenistwo. Jego strategia jest jednak inna niż pozostałych korzeni zła działających w człowieku. O ile wszystkie pozostałe próbowały  walczyć o swoje, gromadzić, zdobywać, powodując napięcie, o tyle lenistwo przyjmuje całkowicie inny sposób działania. Lenistwo próbuje usidlić człowieka pod płaszczykiem relaksu i odpoczynku. Propozycja jest kusząca, bo cóż więcej zdaje się być potrzebne zapracowanemu i zmęczonemu człowiekowi jak nie trochę leniuchowania? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VII Niedziela zwykła – Boski rys miłości została wyłączona

  Liturgia nieustannie od kilku niedziel prowadzi nas po ścieżkach wyznaczonych przez Jezusa w Kazaniu na górze. Po wezwaniu do bycia światłością na wzór boskiej światłości, teraz wzywa do miłości która upodabnia do Ojca. Nie jest to tylko miłość dla tych, którzy są mili i na miłość zasługują. Jezus mówiąc o miłości idzie dalej ogłaszając:

  Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. (Mt 5,44-45) Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (7) – Gniew została wyłączona

  Wędrując po zakamarkach ludzkiego serca, spróbujemy dziś nazwać i zdemaskować kolejną bestię która ukrywa się w ludzkim wnętrzu. bestią jest gniew. Bywa on nieraz porównywany do bestii ze względu na swój sposób działania. Zanim jednak przejdziemy do tego w jaki sposób się objawia, zatrzymajmy się chwilę przy tym, w jaki sposób się ukrywa. Gniew potrafi zakładać wiele masek, aby pokazać że jest słuszny. Będzie podpowiadał, że trzeba bronić własnych praw, że nie można dać się wykorzystywać, że trzeba dać drugiemu nauczkę. Głęboko jednak gniew ukrywa swoją prawdziwa motywację: zniszczyć. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VI Niedziela zwykła – Radykalnie została wyłączona

  Tydzień temu Jezus mówił o tożsamości wierzących. Oni są jak światło w świecie, to światło, które nie może nie świecić. Dziś przekłada na konkret co znaczy być tym światłem. W swojej mowie Jezus nawiązuje do Dekalogu nadając mu nowy sens. To co jest jednak kluczem do odczytania Ewangelii Jezus zawiera w słowach:

  Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 5,20) Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (6) – Łakomstwo została wyłączona

  Dziś nieco krócej niż zazwyczaj zatrzymam się nad kolejnym chwastem ludzkiego serca, jakim jest łakomstwo, nazywane także nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu. Choć odniesienie do pokarmów ma swoją wagę, to jednak na łakomstwo musimy spojrzeć nieco szerzej. Dotyczy ono pewnego nastawienia serca, które można określić mianem konsumpcji. Słowo to jest dzisiaj bardzo modne, ale consumare z języka łacińskiego oznacza używać, zużywać, kończyć, niszczyć. Łakomstwo jest więc nastawieniem serca, które chce zaspokoić siebie przez zużycie, tego co jest przedmiotem pokusy. Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Historia pewnej miłości – publikacja została wyłączona

  okl Jeziorski - Historia pewnej milosci..właśnie w tym momencie, kiedy Bóg mógł spodziewać się odpowiedzi miłości, kiedy mógł oczekiwać pierwszego słowa dziękuję i kocham z ust obdarowanej, wydarzył się największy dramat w historii ludzkości.”

  Aby na nowo odnaleźć drogę do własnego serca, Bóg daje nam Wielkanoc i przygotowuje nas do niej przez czas Wielkiego Postu. Pragnie obudzić nasze serce, rozpalić w nim miłość. Chce poprowadzić nas do jego głębin, abyśmy na nowo odkryli, dlaczego, a może lepiej: dla Kogo żyjemy. Dotyk Boga może sprawić, że spękana ziemia ludzkiego serca stanie się na nowo życiodajną glebą. Tylko Jego dotyk sprawia, że życie przestaje być ciężarem, który trzeba znosić, a staje się darem wartym przeżycia. Continue reading »

 • Od kilku już niedziel ciągle powraca w Ewangelii temat światła i ciemności. Pierwsze Jezus był nazwany światłością przez Mateusza i proroka Izajasza, potem przez starca Symeona. Teraz, pomimo że temat światłości trwa, następuje jednak istotna zmiana. Już nie o Jezusie mówi się, że jest światłością, ale on sam zwraca się do swoich słuchaczy:

  Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. (Mt 5,14-15) Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (5) – Zazdrość została wyłączona

  Czwartą, spośród chorób, które zatruwają ludzkie serce jest zazdrość. Zamieszkując jedno serce, jest ona powiązana z wszystkimi ranami, na które do tej pory próbowaliśmy spoglądać. Zazdrość, podobnie jak chciwość swój fundament ma w pragnieniu posiadania. Rządzi więc nią ta sama iluzja, że szczęście człowieka zależy od posiadania. Zazdrość rozwija się jednak w innym kierunku niż chciwość. Chciwość mobilizuje, popycha człowieka do szukania sposobu, aby zdobyć to czego pragnie. Zazdrość prowadzi w innym kierunku…

  Zazdrość zaczyna swój podbój ludzkiego serca od pokazania braków. Swoimi reflektorami próbuje oświetlić człowiekowi to czego on nie posiada. Dla lepszego ujęcia i powiększenia kontrastu pokazuje że inni to posiadają i bardzo im służy. Wszystko zaczyna się od tego kontrastu, który człowiek zaczyna słyszeć we własnym sercu: inni to mają, a ty nie. Zazdrość skupia się więc na braku, na nieposiadaniu, na ciemnych stronach życia. W centrum ludzkiego życia stawia to czego brak i próbuje ukryć to co człowiek posiada. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.