Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

marzec 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela Wielkiego Postu – Światłość świata została wyłączona

  Kolejna niedziela przygotowująca nas do świętowania Wielkiej Nocy wprowadza nas w świat ciemności i światła. Jezus jest tym, który określa siebie jako światłość świata. On przyszedł, na ziemię, aby ludzie żyjący w mroku, zamknięci w horyzoncie doczesności zobaczyli że życie sięga dalej. W Ewangelii Jezus jako światłość sprawia że człowiek niewidomy zaczyna widzieć. Dokonując tego cudu

  splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego,i rzekł do niego: Idź, obmyj się w sadzawce Siloam – co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc (J 9,6-7). Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela Wielkiego Postu – Woda życia została wyłączona

  Przez trzy kolejne niedziele Wielkiego Postu, Jan Ewangelista będzie próbował odsłonić przed nami cząstkę tajemnicy Jezusa Chrystusa. Pierwszy obraz, który stawia przed nami to obraz wody życia. Kiedy w upalny dzień Samarytanka przyszła do studni zaczerpnąć wody, Jezus nawiązał z nią dialog, podczas którego padły słowa:

  Każdy kto pije tę wodę znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu (J 4,13-14). Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (3) – Ukryte rozdarcie serca została wyłączona

  Tydzień temu skierowaliśmy nasze pierwsze spojrzenie na Mojżesza. Zobaczyliśmy w nim człowieka, którego już samo imię niosło szczególne przesłanie. Mojżesz, wyciągnięty z wody, Izraelita, ocalony i przybrany za syna córki faraona. W tym człowieku odnaleźliśmy symbol każdego chrześcijanina, który właśnie poprzez wodę chrztu otrzymał nowe życie. Mojżesz, ocalony, nie wrócił jednak do swoich. Zamieszkał na dworze faraona i właśnie nad tym szczegółem jego życia się dzisiaj zatrzymamy. Księga Wyjścia przytacza pewien szczegół, który pozwala zrozumieć sytuację tamtego czasu:

  Egipcjanie bezwzględnie zmuszali synów Izraela do ciężkich prac i uprzykrzali im życie uciążliwą pracą przy glinie i cegle oraz różnymi pracami na polu. Do tych wszystkich prac przymuszano ich bezwzględnie (Wj 1,13-14) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela Wielkiego Postu – Wezwani, aby dać posłuch została wyłączona

  Druga niedziela Wielkiego Postu prowadzi nas na szczyt góry Tabor, aby tam wraz z uczniami być świadkiem przemienienia. To właśnie wówczas, kiedy Jezus objawił swoją chwałę

  oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (Mt 17,5)

  Wezwanie, które głos z nieba kieruje do uczniów nie jest tylko prostym wezwaniem do nastawienia uszu. Grecki czasownik użyty na określenie czynności słuchania można przetłumaczyć jako dać posłuch, być posłusznym. Różnica z tego wynikająca jest znaczna, bo wówczas takie słuchanie angażuje życie, wzywa do zmian, do podążania za Jezusem. Być Mu posłusznym to znaczy zgodzić się także na to, co według naszego rozsądku może nie jest do końca zrozumiałe. Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (2) – Narodziny została wyłączona

  Zacznijmy od przedstawienia naszego bohatera, Mojżesza. Już w jego imieniu ukryty jest początek, który nadał kształt jego życiu, ukryte jest także pewne podobieństwo do każdego z nas. Chłopczyk urodził się, kiedy w Egipcie faraon nakazał zabijać wszystkich noworodków płci męskiej. Rodzice, chcąc uchronić swojego syna przygotowali dla niego skrzynię w której ukryli go w rzece. Tam został znaleziony przez córkę faraona, która postanowiła przyjąć go jako własnego syna. Oddała go jednak pierwsze na wykarmienie jego prawdziwej matce. Następnie

  gdy chłopiec podrósł, zaprowadziła go do córki faraona, i był dla niej jak syn. Dała mu imię Mojżesz mówiąc: „Bo wydobyłam go z wody” (Wj 2,10). Continue reading »

 • Pierwsza niedziela Wielkiego Postu wraz z Jezusem zaprasza nas do wyjścia na pustynię, aby zmierzyć się z demonem, który nieustannie kusi człowieka. Całe to wydarzenie nie było przypadkową sytuacją, ale celowym działaniem Ducha Świętego. Św. Mateusz zapisał:

  Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła (Mt 4,1)

  Miejsce pustyni u początku Wielkiego Postu ma duże znaczenie. Po grzechu pierworodnym, o którym mówi pierwsze czytanie człowiek został wypędzony z raju i znalazł się na pustkowiu, właśnie na pustyni. Pustynie to miejsce, w którym nie ma i nie może być życia. Miejsce bez wody, bez roślinności. Na pustyni człowieka może jedynie walczyć o przetrwanie zmagając się, aby znaleźć drogę powrotu do ogrodu życia. Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Środa popielcowa daje znak, że zaczął się kolejny Wielki Post. To czas, który prowokuje, który podpowiada aby coś zmienić, do czegoś się zmobilizować. Problem staje się większy kiedy owo „coś” próbujemy skonkretyzować. Bo co sensownego można zrobić przez najbliższe czterdzieści dni? Nie szukając jakichś nadzwyczajnych form, postawił bym na problem wiary.

  Myślę, że to problem, który ciągle daje jakoś do myślenia. I nie chodzi o to czy ona jest czy jej nie ma. Z reguły na pytanie o to czy wierzymy odpowiadamy twierdząco. Potrafimy nawet powiedzieć, że wierzymy w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Problem staje się jednak nieco bardziej uciążliwy kiedy postawimy sobie pytanie o to, w jakiego Boga wierzymy? Jakiego Jezusa obraz noszę w sercu? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VIII Niedziela zwykła – Pamięć Boga została wyłączona

  W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem Jezus kontynuuje swoją opowieść o Ojcu. Tym razem odkrywa Jego oblicze pełne troskliwej obecności. W całej Ewangelii kilkakrotnie powtarza się jak refren zachętę do tego, aby nie brać wszystkiego na swoje barki.

  Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. (Mt 6,31-32) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.