Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2014
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (1) – Aby znali Ciebie… została wyłączona

  Historia Mojżesza w jakiś sposób zobrazowała doświadczenie chrześcijańskie i misję, która się z nim wiąże. Jest to misja wyprowadzania ludzi z niewoli do wolności, z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Tutaj jednak rodzi się pytanie: czym jest życie wieczne? To tylko pewne pojęcie, w które trzeba wierzyć, czy konkretne doświadczenie? A jeśli doświadczenie – do dostępne już tutaj na ziemi czy dopiero w niebie? Pytań o życie wieczne jest sporo. Spróbuję przez kilka najbliższych tygodni podsunąć kilka intuicji, które dotyczą życia wiecznego. Wprost o tym, czym jest życie wieczne mówi Jezus. W mowie w wieczerniku prosi o takie życie dla swoich uczniów, a potem dodaje:

  A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa (J 17,3).

  Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Skazany wyzwoliciel (7) – Powrót i misja! została wyłączona

  Wyjście Mojżesza z Egiptu, jego wyzwolenie się spod dyktatury faraona były zapowiedzią tego, co dokonało się w Jezusie. To On jest tym, który zwyciężył świat, pokonał faraona-diabła i został wyzwolony ze zniewalającego lęku o siebie. Ta droga wychodzenia z niewoli wraz z Chrystusem, to droga chrześcijanina, która swój punkt kulminacyjny ma w przezywanym kilka dni temu Triduum Paschalnym. To jednak nie jest koniec. To dopiero początek!

  Wróćmy jeszcze raz do historii Mojżesza. Po tym jak przegrał dworskie życie w Egipcie, doświadczył wolności i spotkał Boga Izraela, usłyszał słowa, które nie pozwoliły mu spocząć. Z gorejącego krzewu do Mojżesza odezwał się głos:

  Pan mówił: Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemiężców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. Teraz oto doszło wołanie Izraelitów do Mnie, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie. Idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona, i wyprowadź mój lud, Izraelitów, z Egiptu (Wj 3,7-10). Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Zmartwychwstania – Poza kontrolą została wyłączona

  Po okresie Wielkiego Postu, Okres Wielkanocny wprowadza nas i uczy jak przeżywać tajemnicę Zmartwychwstania Pana. Nie jest to bowiem jedynie twierdzenie czy założenie teoretyczne, ale fakt, który nadaje życiu nowy wymiar. Pierwszą postacią, która zmierzyła się z faktem zmartwychwstania była Maria Magdalena.

  Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono” (J 20,1-4) Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (6) – Mojżesz, Chrystus i nowe wyzwolenie została wyłączona

  Pierwszy etap historii życia Mojżesza pozwolił nam ujrzeć jego drogę do poznania Boga żywego i prawdziwego. W Mojżeszu odkryliśmy wielki paradoks wiary: On, po ludzku mający wszystko (dobrobyt dworskiego życia) – był niewolnikiem faraona, bez własnej tożsamości. Kiedy stracił cały ten dobrobyt, kiedy w oczach ludzi stał się przegranym i odrzuconym uciekinierem, odkrył Boga, którego oczekiwał każdy Izraelita. To wszystko, co wydarzyło się w życiu Mojżesza było jednak zapowiedzią dzieła o wiele większego. To zapowiedź tego, co dokonało się w Jezusie Chrystusie i co będziemy świętować podczas Triduum Paschalnego. Istotę tego zawarł św. Paweł w czytaniu, którego będziemy słuchać w Wigilię Paschalną:

  To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu. Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy.  Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie (Rz 6,6-11) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Palmowa – Moc łagodności została wyłączona

  Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień dla wierzących w Chrystusa. To Wielki Tydzień, w którym Pan wjechał do Świętego Miasta, Jerozolimy, aby tam dokonała się Jego Śmierć i Zmartwychwstanie. Kościół w Wielkim Tygodniu wraz z Jezusem na nowo przeżywa wszystkie wydarzenia, które dokonały się w tych pamiętnych dniach, aby każdy wierzący mógł je przeżyć nie tylko jako widz, ale jako uczestnik dzieła zbawienia. Preludium tego co się dokonało w 30 roku w Palestynie, jest wjazd Jezusa do Świętego Miasta wspominany w Niedzielę Palmową. Jezus wjechał na osiłku do swojego miasta wybranego, a Mateusz w swojej Ewangelii dodał:

  Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: „Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy” (Mt 21,5) Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (5) – Światłość w ciemności została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu próbowaliśmy wejść z Mojżeszem w cały dramat jaki wydarzył się w jego życiu. On, który po ludzku miał wszystko, mieszkał na dworze faraona, nie cierpiał niedostatku, nie musiał ciężko pracować, w ciągu dwóch dni znalazł się całkowicie sam poza granicami kraju, na pustyni. Znienawidzony przez faraona, odrzucony przez swój lud przegrał wszystko. To co przeżył nie było tylko małym kryzysem w jego życiu, to był koniec. Mojżesz nie miał na kogo liczyć, nie miał do kogo wracać. Wszystko co było jego udziałem w Egipcie mogło pozostać już tylko wspomnieniem. To była wielka ciemność przegranego życia. Ale paradoksalnie, to właśnie wówczas, kiedy nie miał nic i nikogo, na pustyni…

  ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala? Gdy zaś Pan ujrzał, że Mojżesz podchodził, żeby się przyjrzeć, zawołał Bóg do niego ze środka krzewu: Mojżeszu, Mojżeszu! On zaś odpowiedział: Oto jestem. Rzekł mu Bóg: Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą. Powiedział jeszcze Pan: Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga (Wj 3,2-6) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela Wielkiego Postu – Zmartwychwstanie i Życie została wyłączona

  To już ostatnia niedziela, w której Liturgia obdarowuje nas wielkimi symbolami odsłaniającymi tożsamość Chrystusa. Po wodzie i światłości przyszedł czas na to, co dotyka istoty: On jest Zmartwychwstawaniem i Życiem! Tak Jezus mówi sam o sobie, taki obraz Jezusa objawia się w wydarzeniu wskrzeszenia Łazarza. Życie, którym jest Jezus nie jest bowiem tylko pustym słowem, ale objawia się w konkretnym wydarzeniu. Właśnie wówczas, kiedy Łazarz od czterech dni, pozbawiony życia, leżał w grobie:

  Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: Łazarzu, wyjdź na zewnątrz! I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić (J 11,41-44) Continue reading »

 • Stracony wyzwoliciel Możliwość komentowania Stracony wyzwoliciel (4) – Podwójnie przegrany została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie wracamy do historii Mojżesza, w której ukryte jest życie każdego z nas. On, człowiek ocalony z wody, przybrany syn córki faraona, żyjący na królewskim dworze, miał wszystko, czego pragnąłby przeciętny Izraelita. Brak ucisku, dobrobyt, beztroskie życie… W tym wszystkim jednak było coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka: Mojżesz nie mógł być sobą. Musiał grać rolę córki faraona, żyć jak Egipcjanie, będąc Izraelitom. Właśnie w tym momencie powracamy do naszej historii. Wydarzyło się pewnego dnia…

  … w czasie Mojżesz dorósł, poszedł odwiedzić swych rodaków i zobaczył jak ciężko pracują. Ujrzał też Egipcjanina bijącego pewnego Hebrajczyka, jego rodaka. Rozejrzał się więc na wszystkie strony, a widząc, że nie ma nikogo, zabił Egipcjanina i ukrył go w piasku. Wyszedł znowu nazajutrz, a oto dwaj Hebrajczycy kłócili się ze sobą. I rzekł do winowajcy: Czemu bijesz twego rodaka? A ten mu odpowiedział: Któż cię ustanowił naszym przełożonym i rozjemcą? Czy chcesz mię zabić, jak zabiłeś Egipcjanina? Przeląkł się Mojżesz i pomyślał: Z całą pewnością sprawa się ujawniła.Także faraon usłyszał o tej sprawie i usiłował stracić Mojżesza. Uciekł więc Mojżesz przed faraonem i udał się do kraju Madian, i zatrzymał się tam przy studni. (Wj 2,11-15)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.