Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

maj 2014
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ewangelia Możliwość komentowania Wniebowstąpienie Pańskie – Dar obecności została wyłączona

  Wniebowstąpienie Pańskie to wydarzenie, które kończy ziemską misję Jezusa. Odrzucony, umęczony i zabity, zmartwychwstał aby objawić życie. Po swojej misji został wzięty do nieba, ale nie oznacza to, że odszedł. W niedzielnej Ewangelii, tuż przed wniebowstąpieniem obiecał swoim uczniom:

  A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28,20)

  Niebo, nie jest jakąś przestrzenią odległą od ziemi. Niebo, to pewien stan życia, który jest w Bogu, bo sam Bóg jest niebem. Niebo jest stanem pełnej komunii, pełnego zjednoczenia, całkowitego oddania się w ramiona Ojca. Jezus wstępując do nieba wszedł w całkowitą jedność z Ojcem, wrócił w Jego ramiona, zanurzając się w Jego obecności. Wstępując jednak całkowicie w ten stan boskiego życia nie oddalił się, ale – paradoksalnie – jeszcze bardziej zbliżył się do człowieka! Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (5) – Nadzieja i pragnienie została wyłączona

  Doświadczenie życia wiecznego, a zarazem walka i „ziemskie przyciąganie” są nieodłącznym doświadczeniem każdego chrześcijańskiego życia. Człowiek wierzący doświadcza i pragnienie tego, czego się smakuje, tej pełni, która przychodzi od Pana. Równocześnie żyjąc na ziemi, na własnej skórze doświadcza, że słabość ludzka narzuca się i próbuje przysłonić doświadczenie życia wiecznego. To co pozwala podjąć walkę, o której pisałem tydzień temu, to nadzieja i rodzące się z niej pragnienie życia.

  Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując przybrania za synów – odkupienia naszego ciała. (Rz 8,22-23)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VI Niedziela wielkanocna – Duch Prawdy została wyłączona

  W najbliższą niedzielę Jezus ponownie otwiera swoje serce i czyni nas słuchaczami swojej mowy do uczniów. Cała Jego mowa jest powodowana jednym pragnieniem – objawić prawdę o Ojcu. Tym razem Jezus rzuca światło na tego, którego pośle, Ducha Świętego. Mówi On:

  Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna (J 14,16-17).

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (4) – Walka, która trwa została wyłączona

  Tydzień temu zarysowałem granicę między życiem a śmiercią, między życiem wiecznym a tym które prowadzi do zniszczenia człowieka. Chociaż chrześcijanin to ten, który ma doświadczenie przejścia ze śmierci do życia, to jednak wróg życia nie daje za wygraną. Czyha on, aby zwabić człowieka, aby na nowo wprowadzić go w przestrzeń śmierci. Dziś właśnie nad tym elementem życia wiecznego się zatrzymam jeszcze raz wracając do tekstu Jana:

  My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. (1 J 3,14-15)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela wielkanocna – Odpowiedź na pytanie o przyszłość została wyłączona

  Pytania o przyszłość nie należą do łatwych. Powodują uczucie niepewności, niepokoju, leku o to jak się ułoży życie. Mimo to, są one nieodłączną częścią naszej codzienności i nie można ich zignorować, jeśli chce się w pełni przeżyć życie. W takie doświadczenie niepewności jutra wchodzi także Zmartwychwstały Pan kierując do swoich uczniów słowo:

  Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. (J 14,1-2)

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (3) – Ze śmierci do życia została wyłączona

  Świat jest podzielony: jest przestrzeń życia które ma swój koniec i przestrzeń życia wiecznego. Między jednym a drugim jest granica. Z reguły tą granicę między życiem doczesnym i wiecznym widzimy w śmierci. Mówi się, że życie wiecznie jest po śmierci. Ale ta granica, dla chrześcijan znajduje się w innym miejscu. Próg życia i śmierci dla chrześcijan zostaje przekroczony w innym momencie. Ten próg wyznacza św. Jan w swoim liście:

  My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. (1 J 3,14-15)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela wielkanocna – Brama obfitości życia została wyłączona

  Czwarta niedziela wielkanocna zwana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Obraz, który rysuje Jezus w Ewangelii jest związany z pasterzowaniem. Chrystus nazywa siebie bowiem nie pasterzem, ale także bramą owiec. Kilkakrotnie Jezus określa siebie w ten sposób, mówiąc:

  Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości (J 10,9-10)

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (2) – Poza granicą śmierci została wyłączona

  Życie wieczne nie jest tylko czymś, co pozostaje kwestią przyszłości. Nie jest swego rodzaju „emeryturą”, na którą człowiek kiedyś odejdzie, jeśli będzie się dobrze sprawował. Ono wdziera się w teraźniejszość. Nawet więcej, ono już wdarło się w teraźniejszość życia tych, którzy na serio weszli w więź Jezusa. Święty Paweł zapisał w jednym z listów słowa, które dotyczą życia wiecznego, a które wydają się być niezrozumiałe. Dzisiaj nad nimi się trochę zatrzymam:

  A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie, (Ef 2,4-6)
  Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.