Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

lipiec 2014
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XVII Niedziela zwykła- wybór po ludzku niezrozumiały została wyłączona

  Niedzielna Ewangelia to już trzecia i ostatnia część mowy Jezusa w przypowieściach. W poprzednich tygodniach mówił On o Siewcy, który sieje ziarno, a także wprowadzał nas w boską perspektywę widzenia świata. Tym razem rysuje perspektywę wyboru, który wprowadza człowieka do królestwa Bożego. Dwie przypowieści, których będziemy słuchać kończą się niema w identyczny sposób. Ten, który znalazł skarb na roli bądź perłę:

  sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę ją (Mt 13,44.46) Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (6) – Jedyny i niepowtarzalny została wyłączona

  Tydzień temu przyglądnęliśmy się temu co kryje się w doświadczeniu człowieka, kiedy ten mówi (i czyni) ja chcę, wybieram. Odkryliśmy w ten sposób wolność jako tą cechę, która posiada tylko człowiek. Wolność to zdolność wyboru kiedy mogę a zarazem nie muszę czegoś wybrać. Kiedy mogę pójść jedną, lub drugą drogą, wówczas to, ten moment, który można opisać słowem ja chcę, wybieram jest objawieniem wolności człowieka.

  Zanim pójdziemy dalej w odkrywaniu tego czym jest wolność, zatrzymajmy się dzisiaj jeszcze na chwilę w tym doświadczeniu, które opisaliśmy słowami ja chcę, wybieram. Wejdźmy głębiej, aby do końca odkryć treść, którą ono zawiera. Ten bowiem, który może powiedzieć ja chcę, wybieram, ten który może faktycznie chcieć i wybierać posiada właściwą sobie strukturę. Dla zobrazowania, tak jak samochód bez kół nie mógł by jechać, a aparat bez obiektywu nie mógłby robić zdjęć, tak i człowiek i w człowieku są pewne istotne elementy, które pozwalają mu na to, aby mógł być wolny i dokonywać wyborów. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XVI Niedziela zwykła – Boskie spojrzenie na zło w świecie została wyłączona

  Tajemnica królestwa Bożego odsłaniana w przypowieściach to temat, który Jezus kontynuuje w niedzielnej Ewangelii. Przypowieść, która stoi w centrum mowy Jezusa to ta, która porównuje królestwo Boże do człowieka siejącego dobre ziarno. Nie zatrzymuje się ona jednak tylko na tym, ale próbuje wytłumaczyć obecność zła w świecie. Kiedy słudzy zadają pytanie o oczyszczenie dobrego siewu z chwastu zła, gospodarz mówi:

  Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa (Mt 13,29-30)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (5) – Chcę, wybieram! została wyłączona

  Tydzień temu wyodrębniliśmy dwa światy, które człowiek dostrzega w samym sobie. Pierwszy to ten, kiedy mówi, że coś się w nim dzieje, a on sam wówczas nie działa. Drugi zaś, to ten, w którym on sam przeżywa siebie jako sprawca, i kiedy może powiedzieć ja działam!

  Dziś zatrzymamy się nieco i spróbujemy wejść głębiej w to doświadczenie, w którym człowiek działa. To bowiem, w jaki sposób działa, przybliży nas do odpowiedzi na pytanie o to, kim on jest. Tak bowiem jak po szczekaniu nie widząc go, możemy rozpoznać psa, a kiedy słyszymy pianie, wiemy że to kogut, tak samo działanie człowieka odsłania jego istotę. Continue reading »

 • Słowo Ewangelii niedzielnej Liturgii zawiera mowę Jezusa o siewcy, który sieje ziarno słowa Bożego. Zachęca ona do tego, aby badać swoje serce, rozpoznawać gotowość i pragnienie słuchania słowa. Mowę tą zaczyna jednak Jezus jednym, krótkim zdaniem, które staje się scenerią pozwalającą we właściwym świetle spojrzeć na całą Jego mowę. U początku nie jest bowiem samo ziarno, ale fakt:

  Oto siewca wyszedł siać. (Mt 13,3)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku, kim jesteś? (4) – Autor własnego działania została wyłączona

  Człowiek, jako istota żywa jest dynamiczna. Oznacza to, że nie tylko jest, ale także nieustannie staje się. Tydzień temu zarysowałem pierwszą grupę dynamizmów, które człowiek może odkryć w sobie. To dynamizmy, które wspólnie można ująć poprzez formułę coś się w człowieku dzieje. Dziś pójdziemy dalej i przyjrzymy się drugiej grupie dynamizmu człowieka, która nie da się sprowadzić do tej pierwszej. Ta druga zawiera się w stwierdzeniu ja działam. To właśnie w tym stwierdzeniu zawiera się to, co najbardziej ludzkie w osobie. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XIV Niedziela zwykła – Odpoczynek w woli Ojca została wyłączona

  U początku okresu urlopów i wakacji, Liturgia rysuje oblicze Jezusa, które wpisuje się w ten czas wypoczynku. To Jezus pogodny, wysławiający Ojca i gotowy przynieść ukojenie człowiekowi. Zanim jednak zachęci słuchających: „przyjdźcie do Mnie, a ja was pokrzepię”, zwraca się do Ojca:

  Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie (Mt 11,25-26).

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (3) – Wewnętrzne dynamizmy została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się u progu tego bogatego świata, jakim jest człowiek. Progiem tym, który pozwala nam wejść w ten wewnętrzny świat człowieka jest doświadczenie własnego ja. To doświadczenie, które nazywamy też świadomością samego siebie jest czymś podstawowym i właściwym tylko dla człowieka. Tylko osoba ludzka może powiedzieć o sobie ja i tylko ona ma świadomość siebie samej. Dziś spróbujemy zrobić kolejny krok i zobaczyć jakie treści niesie w sobie doświadczenie samego siebie.

  Pierwsza cecha człowieka, którą odczytujemy w świadomości to fakt, że osoba jest dynamiczna. Jest to stwierdzenie kluczowe. Dynamizm oznacza zmianę, rozwój, ruch. Człowiek nie jest nieruchomą skałą, ale istotą w ruchu, istotą żywą. Wewnątrz człowieka istnieje nieustanny ruch i nieustanna zmiana, rozwój. Niektóre z tych dynamizmów są świadome, inne nie. Potrafimy sobie uświadomić to że myślimy, czujemy, możemy doświadczyć jak bije nasze serce, czujemy nieraz ból, głód, nasycenie. Są w nas również dynamizmy, których sobie nie uświadamiamy, takie jak przemiany metaboliczne, obieg krwi, rosną też nasze włosy, paznokcie itp… W człowieku toczy się życie. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.