Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

październik 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
 • Miesiąc listopad zaczynamy zawsze od uroczystości, w dziękujemy Bogu za świadectwo życia, które pozostawili nam święci. Ci, którzy już widzą oblicze Chrystusa, dla których wszystko już jest jasne, a pragnienie nieba zrealizowane łączą się z nami w sposób szczególny w tym dniu, aby przypomnieć nam dokąd zmierzamy. W tym dniu Kościół czyta błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa:

  Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.(Mt 5,8-9)

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (2) – Tajemnica wielka została wyłączona

  Zanim wejdziemy w szczegóły tożsamości małżonków, która wypływa z obrzędów sakramentu, warto, byśmy zrobili zarysowali pewną panoramę całości. Taka wizja całości ułatwi nam poruszanie się potem pomiędzy poszczególnymi elementami liturgii i będzie dobrym punktem odniesienia. Kluczem, który pomoże nam na takie spojrzenie całościowe są słowa św. Pawła z listu do Efezjan, w którym pisze:

  Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła (Ef 5,31-32)

  Paweł w słowach tych mówi o mężczyźnie i kobiecie, którzy łączą się z sobą tak aby dwoje stało się jednym ciałem. Do tego związku dwojga dodaje on pewien istotny element – odniesienie do Chrystusa i Kościoła. Właśnie to odniesienie sprawia, że małżeństwo chrześcijańskie to całkowicie inna jakość niż wszystkie pozostałe. Przez to odniesienie do Chrystusa i Kościoła małżeństwo chrześcijańskie staje się tajemnicą wielką. Continue reading »

 • W kolejnym sporze między Jezusem a faryzeuszami pojawia się pytanie o to, co najważniejsze. Pytanie jest istotne, nie tylko dla faryzeuszów, którzy mieli mnóstwo przykazań, wśród których sami mogli się gubić. Pytanie to jest ważne także dla nas, bo w świecie, który jest tak niesamowicie złożony i skomplikowany właściwa hierarchia wartości to podstawa. Na pytanie uczonego w Piśmie Jezus odpowiada:

  Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie (Mt 22,37-38)

  Ta bardzo treściwa, i wydawać by się mogło oczywista, odpowiedź Jezusa mówi bardzo wiele. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, czym jest przykazanie. To pewne polecenie, zadanie do wykonania, ale także misja do spełnienia. Przykazanie w jakiś sposób nadaje kształt życiu, wskazuje drogę, którą należy podjąć. Bóg, który stworzył człowieka, daje przykazania, aby pokazać drogę właściwą dla swojego stworzenia. W przykazaniach ukryta jest więc nie tylko misja, ale także tożsamość. Można by powiedzieć, że Bóg daje przykazanie mówiąc: czyń to, bo do tego zostałeś stworzony, to jest prawda o tobie Continue reading »

 • Odkrywanie własnej tożsamości to chyba jedno z najważniejszych zdań, które stoją przed człowiekiem. Cóż bowiem człowiekowi po wszystkich zdobyczach i osiągnięciach, jeśli sam dla siebie nie znajdzie przekonującej odpowiedzi na pytanie kim jest. To zadanie jest jednak nie tylko jednym z najważniejszych, ale także jednym z najbardziej pasjonujących! Pasjonuje nie tylko samo poszukiwanie, namysł, ale także skutki, których człowiek doświadcza. Odkrywanie własnej tożsamości zawsze pozostawia ślad, zmienia człowieka, sprawia, że może on bardziej czuć się sobą.

  Odnaleziona odpowiedź na pytanie o własną tożsamość prowadzi jednak dalej. Jeśli człowiek odkrywa to kim jest, to równocześnie coraz wyraźniej zaczyna rysować się przed nim sposób życia jemu właściwy. To kim się jest w jakiś sposób określa to jak się zachowuje. Już w świecie zwierząt widać, że pies nie próbuje udawać kota, a słoń nie próbuje udawać wróbla. Każdy z nich – jeśli można tak powiedzieć – żyje według tego kim jest, czyli według własnej tożsamości. Gdyby próbował żyć inaczej, po prostu by się męczył. Spójny i szczęśliwy jest ten człowiek, kto odkrył własną tożsamość i nauczył się według niej żyć. Taki człowiek wie i czuje, że nie udaje, ale jest sobą zarówno w głębokim przeświadczeniu jak i w sposobie swojego życia. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXIX Niedziela zwykła – Bóg poza konkurencją została wyłączona

  Mowy Jezusa o winnicy przywłaszczonej przez dzierżawców, a także o zaproszonych na ucztę, którzy nią wzgardzili podburzały serca faryzeuszów. Próbowali oni podchwycić Jezusa w mowie, zastawić na niego jakąś pułapkę. Taki klimat sporów będzie towarzyszył nam przez najbliższe tygodnie. Pierwszą odsłonę sporu usłyszymy w najbliższą niedzielę, w której to uczniowie faryzeuszów, po pełnym pochlebstw wstępie, skierują do Jezusa pytanie:

  Powiedz nam, jak ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? (Mt 22,17)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku, kim jesteś? (14) – Podsumowanie: osoba, wolność, miłość! została wyłączona

  Przez ostatnie trzy miesiące próbowaliśmy razem wędrować ścieżkami ludzkiego doświadczenia i rozumu, aby odkrywać to kim jest człowiek i w jaki sposób może on najpełniej siebie zrealizować. W całym tym wędrowaniu próbowałem przybliżyć myśl Karola Wojtyły, który ponad 50 lat temu, zgłębiając ten sam temat doszedł do wniosku, że „miłość jest najpełniejszą realizacją tych możliwości, które tkwią w człowieku”. Dziś jeszcze raz krótko spróbuję zebrać i podsumować całą naszą wędrówkę.

  Zaczęliśmy od doświadczenia najbardziej pierwotnego, które wyraża się w stwierdzeniu: „ja jestem”. Jest do doświadczenie wspólne dla każdego człowieka. Człowiek ma świadomość tego że jest, że żyje, że istnieje. Jednocześnie idąc dalej w głąb tego doświadczenia zobaczyliśmy, że nie jest istotą statyczną, ale żywą i dynamiczną. Ciągle się coś w nim dzieje, począwszy od procesów fizjologicznych poprzez stany emocjonalne aż po wybory i decyzje. Continue reading »

 • Jezus po raz kolejny próbuje przez obraz przybliżyć nam czym jest zbawienie. Tym razem rysuje w naszej wyobraźni obraz uczty, do której porównuje królestwo niebieskie. Sposób zaproszenia, a także reakcja zaproszonych wprowadza nas w logikę zbawienia. Gospodarz posyła swoje sługi z tym poleceniem:

  Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę! Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy ich, pozabijali. (Mt 22,4-6)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś ? (13) – Prawo daru i pełnia miłości została wyłączona

  Po kilku tygodniach przerwy wracamy także do rozważań o człowieku. To już prawie koniec, choć na podsumowanie całości przyjdzie czas za tydzień. Tymczasem dzisiaj spróbujemy doprowadzić do końca tą wędrówkę, która prowadzi nas coraz na coraz to głębszy poziom rozumienia miłości. Jej szczyt odnajdujemy w zjednoczeniu kobiety i mężczyzny.

  Wszystko co powiedzieliśmy ostatnim razem dotyka już prawie tej pełni. Prawo wzajemności i ekstazy, czyli wyjścia poza siebie jest już pewnym doświadczeniem miłości. Pełnię osiąga ona jednak wówczas, kiedy pojawia się jeszcze jeden element – prawo daru. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłe prezenty, którymi osoby obdarowują się dla wyrażania własnej miłości. Prawo daru sięga o wiele głębiej i dotyczy wzajemnego darowania siebie drugiej osobie. Wówczas relacja ja-ty , która jest relacją wzajemności, zmienia się w relację my. Z dwojga tworzy się jedno, a wzajemność i ekstaza osiągają w tym obdarowaniu się swoją pełnię. Ale po kolei. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.