Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

listopad 2014
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
 • Ewangelia Możliwość komentowania I Niedziela Adwentu – Misterium Boga została wyłączona

  Rozpoczynamy kolejny rok liturgiczny, a tym samym kolejny Adwent. O rok bliżej nam do nieba, do pełni czasu, do przyjścia Pana. Czas w liturgii bowiem nie przemija, ale wypełnia się, biegnie ku spełnieniu tego, co Bóg zamierzył i obiecał. W tej atmosferze nadziei wejdźmy w liturgię pierwszej niedzieli Adwentu, w której Jezus zaprasza nas do czuwania. Ważne jest jednak uzasadnienie tej postawy, które daje nam sam Pan:

  Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał (Mk 13,33-37)

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (6) – Przysięga cz.1 została wyłączona

  Dochodzimy do samego serca, do istoty tego co w celebracji sakramentu małżeństwa jest najważniejsze. To przysięga, wyrażenie wzajemnej zgody i oddanie siebie w ręce drugiego. Tydzień temu mówiłem o tym w jakich okolicznościach się do dokonuje: przed Bogiem i przed Jego Kościołem. Dzisiaj już zatrzymamy się nad samą przysięgą. Nie tylko nad słowami, ale także nad gestami, które jej towarzyszą. Przysięga ta brzmi:

  Ja…, biorę ciebie… za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci.

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Przyjdzie, zasiądzie, rozdzieli została wyłączona

  Ostatnia niedziela roku liturgicznego to Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu Kościół wyznaje w Liturgii wiarę w to, że ostatnie słowo należy do Chrystusa, że On jest władcą całego świata, nawet jeśli ciężko nieraz to przyjąć spoglądając na cierpienie, wojny, niesprawiedliwość społeczną. W tym wszystkim jednak On sam w Ewangelii odsłania to, co dokona się na końcu czasu:

  Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. (Mt 25,31)

  Jezus, kiedy rysuje obraz końca zwraca, opisuje go za pomocą trzech czasowników: przychodzić, zasiadać, rozdzielać. Te trzy elementy należą do Chrystusa, przed którym zgromadzą się wszystkie narody. Zatrzymując się tylko krótko nad dwoma pierwszymi, chciałbym poświęcić nieco uwagi temu trzeciemu. Ale po kolei. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (5) – Przed Bogiem i Jego Kościołem została wyłączona

  Po odśpiewaniu modlitwy i wezwaniu Ducha Świętego wchodzimy w samo centrum celebracji. Są nim słowa przysięgi. Zanim zatrzymamy się nad samą przysięgą, dziś spójrzmy jeszcze na słowa wprowadzenia do niej. Tuż po modlitwie o Ducha Świętego kapłan zwraca się do narzeczonych:

  Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.

  Te słowa, które na pierwszy rzut oka wydają się tylko pewnym komentarzem i podpowiedzią dla narzeczonych co mają teraz robić, niosą w sobie pewne istotne szczegóły. Tekst łaciński po raz kolejny lepiej oddaje te elementy, które pozwalają nam głębiej wejść w to co się dokonuje. Tłumaczenie bardziej dosłowne mogłoby brzmieć w ten sposób: Jeśli więc chcecie zawrzeć przymierze świętego Małżeństwa, podając sobie ręce przed Bogiem i Jego Kościołem wyraźcie waszą zgodę. Nie ma więc mowy o związku ale o przymierzu świętego Małżeństwa, nie ma też mowy o powtarzaniu słów ale o wyrażeniu zgody przed Bogiem i przed Jego Kościołem. Nad tymi elementami dzisiaj się zatrzymamy. Continue reading »

 • Przypowieść Jezusa, której będziemy słuchać podczas Eucharystii, rozciąga przed nami perspektywę życia w całej jego pełni. W ten sposób próbuje nas wprowadzić w głębsze spojrzenie na to, co na pierwszy rzut oka wydaje się szarą, banalną codziennością. Przypowieść rozpoczyna w ten sposób:

  Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana (Mt 25,14-30)

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (4) – Wołanie o dar Ducha została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad potrójnym pytaniem o gotowość podjęcia sakramentu małżeństwa. Ta gotowość nie jest tylko czymś teoretycznym, ale wyraża się w dobrowolności, wierności i pełnej otwartości służbie życiu. Podsumowaliśmy że te trzy cechy to rysy boskiej miłości, w której małżonkowie poprzez zawarty sakrament będą mieć udział. Zdając sobie sprawę, że źródło tej miłości nie bije w człowieku, ale w Bogu, liturgia zachęca do modlitwy:

  Prośmy Ducha Świętego, aby uświęcił ten związek i dał narzeczonym łaskę wytrwania. Niech ich miłość przez Niego umocniona stanie się znakiem miłości Chrystusa i Kościoła.

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Święto poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie – Odbudowane ruiny została wyłączona

  W najbliższą niedzielę Kościół będzie przeżywał święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Bazylika ta, wzniesiona już w IV wieku przez Konstantyna Wielkiego, przez dziesięć wieków była siedzibą papieży. Teraz, pomimo że Papież mieszka na Watykanie, Lateran pozostaje Jego katedrą. Bazylika ta nazywana jest „Głową i Matką wszystkich Kościołów Miasta i świata”.  W tym dniu Kościół zaprasza nas do refleksji nad więzią każdego Kościoła i każdej wspólnoty z Kościołem w Rzymie i Papieżem. Liturgia prowadzi nas jednak nieco dalej i zwraca uwagę na inną świątynię, tą, której Lateran i każdy inny kościół jest tylko symbolem. Okazją do tego pogłębionego spojrzenia było wydarzenie oczyszczenia z kupców świątyni jerozolimskiej. Wówczas to, kiedy Żydzi zapytali Go o znak, odpowiedział:

  «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego Ciała. (J,2,20-21)

  Continue reading »

 • Tak jak obiecałem, przechodzimy już do tego, co wydarza się podczas samego sakramentu małżeństwa. Po tym jak wspólnota wysłucha słowa Bożego, w homilii przypomni sobie znaczenie ludzkiej miłości i sakramentu małżeństwa rozpoczyna się dialog. Składa się on z trzech pytań, a każde z nich odsłania pewien rys miłości. Brzmią one w ten sposób:

  Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
  Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia?
  Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

  Narzeczeni wręcz automatycznie, bez zastanowienia odpowiadają na każde z nich: chcemy. Ale o co w tych pytaniach taka naprawdę chodzi? Aby wydobyć z nich nieco głębsze znaczenie będę odwoływał się do tłumaczeń dosłownych z wzorcowego, łacińskiego wydania obrzędów. Spróbujmy więc po kolei przyjrzeć się każdemu z nich. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.