Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

styczeń 2015
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela zwykła – Moc słowa i zdumienie została wyłączona

  Niedzielna Ewangelia czyni nas świadkami wypędzenia złego ducha z opętanego człowieka. To wydarzenie przedstawione przez świętego Marka, niesie głębszą treść niż sam fakt dokonanego egzorcyzmu. Jezus wypędził złego ducha aby zaświadczyć o mocy słowa. W ten sposób zgromadzeni w synagodze:

  zdumieli się, tak że jeden przez drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne” (Mk 1,21-28)

  Już początek markowego opisu wprowadza nas w to świadectwo mocy słowa mówiąc o zdumieniu słuchaczy tym, że Jezus naucza jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Na początku więc i na końcu jest mowa o zdumieniu słuchaczy. Zdumienie jest postawą człowieka, który doświadcza jakiejś nowości, coś czego się nie spodziewał, co przerasta jego oczekiwania. Właśnie taką postawę budziło w słuchaczach słowo Jezusa. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela zwykła – Dobra nowina o nawróceniu została wyłączona

  Nie miałem możliwości opublikować wpisu w sobotę, z powodu braku internetu. Skoro jednak już go napisałem, podrzucam dzisiaj, może będzie do dla was okazja, żeby wrócić do słowa z niedzieli, a ono jest wezwaniem do nawrócenia. To od tego wezwania Jezus rozpoczyna swoją działalność, jak zapiał Marek:

  Przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,14-20) Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (12)- Misja została wyłączona

  Omówiliśmy już obrzędy sakramentu małżeństwa, ale Liturgia ślubna ma jeszcze jeden element właściwy dla niej. To modlitwa błogosławieństwa małżonków, która ma miejsce po modlitwie Ojcze nasz. Słowa w niej zawarte podsumowują, ale także pogłębiają to co do tej pory zostało powiedziane, dlatego także jej poświęcę kilka najbliższych wpisów. Modlitw tych jest kilka do wyboru, pierwsza z nich rozpoczyna się takimi słowami:

   Ojcze święty,
  Który człowieka na swój obraz utworzonego stworzyłeś mężczyzną i niewiastą,
  Aby jako mąż i żona, połączeni jednością ciała i serca
  Wypełnili w świecie swoje posłannictwo.

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela zwykła – W bliskości z Panem została wyłączona

  Wraz z najbliższa niedzielą wchodzimy w okres zwykły roku liturgicznego. Jest to czas przemierzania wraz z Jezusem codzienności naszego życia. W ten czas wprowadza nas św. Jan Ewangelista, który opisuje pierwsze spotkanie Jezusa z uczniami. W liturgii będziemy świadkami i uczestnikami tego dialogu. Rozpoczyna go Jezus pytając uczniów, którzy poszli za Nim:

  „Czego szukacie?”
  Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi, to znaczy: Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”
  Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. (J1,35-42)

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (11) – Znak miłości i wierności została wyłączona

  Po tym jak małżeństwo stało się faktem, w liturgii następuje obrzęd pobłogosławienia i przekazania sobie obrączek. Małżonkowie zwracają się do siebie w ten sposób:

  Przyjmij tą obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Znak obrączki nie jest znakiem, który pochodzi z chrześcijaństwa. Znany był on już wcześniej, także w pogańskim świecie. Pierścienie, a wśród nich obrączki były znakiem wieczności i nieskończoności. Tą swoją symbolikę zawdzięczały temu, że nie miały początku, ani końca. Były one jednolitym kręgiem, w który nie rozpoczynał się i nie kończył, a dzięki temu symbolizował nieskończoność. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Chrztu Pańskiego – Pokora Słowa została wyłączona

  Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia, czas w którym nieustannie powracało przesłanie o Bogu, który stał się człowiekiem, o Słowie, które stało się ciałem. To Słowo nie jest jednak czymś, ale kimś, jest osobą, Ono ma imię! Tym Słowem jest Jezus, a Bóg mówi nie tylko przez Jego nauczanie, ale przez wszystko co czyni. Jego gesty, decyzje są mówieniem Boga do nas. W Liturgii, która kończy okres Bożego Narodzenia Jezus milczy, ale Jego postawa mówi bardzo wiele. Św. Marek zapisał:

  W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie (Mk 1,6b-11)

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (10) – Pieczęć została wyłączona

  Po kilku tygodniach przerwy wracamy do tematu małżeństwa. Po tym, jak nieco dłużej zatrzymaliśmy się nad słowami przysięgi i gestami jej towarzyszącymi, czas przejść dalej. Po tym jak małżonkowie wyznają sobie wzajemnie miłość, kapłan wypowiada słowa:

  Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte ja powagą Kościoła potwierdzam i błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Słowa te są słowami przyjęcia i potwierdzenia tego co się dokonało. Małżonkowie wyznali sobie miłość, a kapłan jako świadek potwierdza to wyznanie i błogosławi. Kapłan w pewien sposób wypowiada to, co wyraża cały Kościół wobec tego, co się wydarzyło, wypowiada słowa, które powinny rodzić się w sercach wszystkich zgromadzonych na liturgii, w sercach rodziny, przyjaciół, znajomych. Wszyscy oni widzieli i słyszeli co się wydarzyło i tak samo jak kapłan mogliby potwierdzić, że tych dwoje, którzy stoją przed ołtarzem przyrzekło trwać w miłości po wszystkie dni swojego życia. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela po Bożym Narodzeniu – Obecność została wyłączona

  Po raz kolejny w przeciągu kilku dni powraca w Liturgii Prolog Ewangelii św. Jana. Za każdym razem jednak niesie on inne przesłanie, które podpowiada pierwsze czytanie. Tym razem Liturgia pragnie zatrzymać nas nad przesłaniem obecności Boga pośród swojego ludu, na co wskazuje św. Jan mówiąc:

  Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami (J 1,14)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.