Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

lipiec 2015
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XVII Niedziela zwykła – Realizm człowieka, realizm Boga została wyłączona

  Najbliższa niedziela wprowadza nas w Mowę Eucharystyczną Jezusa, której będziemy słuchać przez kilka kolejnych tygodni. Znak rozmnożenia chleba, którego dokonuje Jezus poprzedzony zostaje dialogiem, który rysuje pewne tło dla całego wydarzenia. Odsłania on myślenie Boga i myślenie człowieka. Św. Jan zapisał:

  Kiedy Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą do Niego, rzekł do Filipa: „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?”. A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić (J 6,1-8)

  Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (2) – Pierwotne doświadczenie została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie powracamy do tematu cielesności. Podążając myślą Jana Pawła II zatrzymamy się dzisiaj nad dwoma elementami, które omawia on u początku swoich katechez. Mowa tutaj o pierwotnej samotności oraz samostanowieniu, które są właściwe tylko człowiekowi. Cóż to takiego jest?

  Papież, aby odsłonić znaczenie ciała wraca do początku, do raju, do momentu stworzenia. Próbując zrozumieć głębokie znaczenie tego, co wówczas się dokonało, odkrywa, że pierwotnym doświadczeniem Adama była samotność. Kiedy Bóg przyprowadził do Adama wszystkie zwierzęta, aby zobaczyć jaką on da im nazwę, ten odkrył, że pośród zwierząt nie znalazła się istota, która byłaby odpowiednią dla Adama (por. Rdz 2,19-20). W ten sposób Adam odkrył, że przewyższa cały świat, że choć fizycznie – cieleśnie należy do tego świata, to góruje nad nim. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XVI Niedziela zwykła – Odwaga odpoczynku została wyłączona

  Tydzień temu Pan posyłał nas na misje. Dziś, po tygodniowej wyprawie znowu gromadzimy się wokół Niego, aby słuchać Jego słowa. Tym razem zaproszenie jest jednak inne. Mówi on do tych, którzy wrócili z misji:

  Pójdźcie wy sami na miejsce osobne na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco (Mk 6,31)

  Tym zaskakującym wezwaniem Jezus ustanawia właściwe relacje apostołów wobec misji, którą mają. Po apostolskich sukcesach pokusa niewątpliwie była duża, aby jeszcze więcej dać z siebie, aby iść i znów cieszyć się widząc cuda, które się dzieją. Misja wciągnęła ich tak bardzo, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Właśnie w takim momencie Pan mówi: idźcie, wypocznijcie. Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Pilna potrzeba Mocarza! – refleksja została wyłączona

  Dzieje się! Dochodzą mnie ostatnio różne newsy. Z jednej strony Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że sytuacja demograficzna w Polsce jest dramatyczna. Jeśli się nie zmieni to za kilkanaście lat jedna trzecia społeczeństwa (dorośli) będzie musiała pracować na utrzymanie dwóch trzecich (dzieci i emeryci). Polska wymiera, i idąc w tym kierunku z 39 mln za kilkanaście lat zostanie nas 32 mln. Skutki tego już dzisiaj są widoczne, brak pieniędzy na emerytury, wydłużanie wieku emerytalnego, przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS…

  Innym wiodącym tematem są dopalacze, ale czy tylko dopalacze? Ktoś mi ostatnio napisał, że jeśli chodzi o wakacje to jego znajomi albo wyjechali, albo piją. Ktoś inny zadaje sobie pytanie: „Jak żyć?” Do tego można dodać tych, którzy cierpią samotność, którzy nie mogą zagoić ran i rozczarowań po relacjach damsko-męskich… dramat młodego pokolenia… Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XV Niedziela zwykła – Zgromadzeni i posłani została wyłączona

  Po tym, jak Jezus nie został przyjęty wśród swoich w Nazarecie, na misję posyła swoich uczniów. Teraz to oni będą mierzyć się z radościami i trudami apostolskiego życia. Wszystko jednak zaczyna się od stwierdzenia św. Marka:

  Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi. (Mk 6,7)

  To co istotne, w misji, która podejmą apostołowie ukryte jest w pierwszym zdaniu. Marek mówi, że Jezus przywołał i zaczął rozsyłać. Te dwie czynności, które stoją u początku misji apostołów są spełnione nie przez nich, ale przez Jezusa. U początku całej działalności uczniów, nie stoją oni, ale ich Mistrz. Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała – Wprowadzenie została wyłączona

  Gorące letnie miesiące sprawiają, że spod grubych, zimowych czy wiosennych ubrań coraz bardziej dochodzą do głosu wdzięki ciała. To jakoś prowokuje, aby postawić pytanie o sens ciała o jego znaczenie. Pozornie pytania te wydają się banalne. Przecież każdy wie, czym jest ludzkie ciało. Przecież to coś nam najbliższego, bo jest z nami wszędzie, w każdym miejscu i w każdej chwili. Ale może ta bliskość, sprawia, że obyliśmy się z nim tak bardzo, że nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, czym ono jest.

  Chyba naprawdę mamy problem z odpowiedzią na pytanie o sens ciała, cielesności i seksualności. Ktoś ma jakiś pomysł? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XIV Niedziela zwykła: Obecny – nierozpoznany została wyłączona

  Tydzień temu słuchaliśmy relacji o dwóch cudach Jezusa. Uzdrowił on kobietę oraz wskrzesił córkę Jaira. Obydwa cuda dokonały się przez dotyk. Tym razem jednak Jezus wchodzi w sytuację o wiele trudniejszą. Tą, która potrzebuje Jego uzdrowienia jest Jego rodzinna ziemia, Nazaret. Człowieczeństwo, cielesność Jezusa, która dała życie dwóm kobietom, tym razem staje się przeszkodą. Kiedy Jezus w synagodze nauczał, Jego krajanie mówili:

   „Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce. Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?” I powątpiewali o Nim. (Mk 6,1-6)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.