Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

sierpień 2015
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
  • Ewangelia Możliwość komentowania XXII Niedziela zwykła – Serce: wyuczone czy przemienione? została wyłączona

    Po czterech tygodniach ze św. Janem i mowa eucharystyczną Jezusa wracamy do Ewangelii Marka. Tym razem liturgia stawia przed nami dialog Jezusa z faryzeuszami, w którym objawiają się dwa sposoby myślenia. Jezus podsumowuje tą dyskusję słowami:

    Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym (Mk 7,21n)

    Ta odpowiedź dana faryzeuszom w pierwszym rzędzie miała uzmysłowić im, że to nie zewnętrzne normy są istotą relacji z Bogiem. Samo skrupulatne wypełnianie przepisów może co najwyżej wyrobić pewien nawyk, ale nie może wprowadzić  człowieka w nowe życie. Do tego potrzeba czegoś więcej. Jezus schodzi więc z poziomu norm do poziomu serca i tam robi diagnozę człowieka. Continue reading »

  • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (5) – Doświadczenie wstydu została wyłączona

    Dotychczasowe poszukiwania sensu ciała pozwoliły nam odkryć pierwotne, zaplanowane przez Boga znaczenie ludzkiej cielesności. Nakreśliliśmy ten obraz, w którym człowiek odkrył, że jest kimś więcej niż tylko ciałem, że posiada wnętrze, które wyróżnia go spośród zwierzęcego świata. W ten sposób człowiek zdolny był wchodzić w jedność, stawać się darem i odkrywać prawdziwe, wewnętrze – a nie jedynie fizyczne – piękno osoby. To wszystko doprowadziło nas do odkrycia oblubieńczego sensu ciała. Ludzkie ciało w swoim najgłębszym wymiarze ma sens oblubieńczy, jest narzędziem budowania jednoczącej relacji miłości. Symbolicznym obrazem takiego zjednoczenia jest biblijne stwierdzenie mówiące o tym, że mężczyzna i kobieta nie odczuwali wobec siebie wstydu. Continue reading »

  • Ewangelia Możliwość komentowania XXI Niedziela zwykła – Wolność decyzji i wyboru została wyłączona

    Po kilku tygodniach dochodzimy do finału eucharystycznej mowy Jezusa. Po tym jak objawił się On jako chleb życia, jako dar mocy i miłości dzięki której człowiek może na prawdę żyć, w tłumie słuchającym Go pojawiły się dwie reakcje. Św. Jan zanotował:

    Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodzili.
    Rzekł więc Jezus do Dwunastu: „Czyż i wy chcecie odejść?”
    Odpowiedział Mu Szymon Piotr: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego (J 6,54.60-69)

    Continue reading »

  • Ewangelia Możliwość komentowania XX Niedziela zwykła – Prawdziwy pokarm została wyłączona

    Już po raz trzeci będziemy słuchać mowy eucharystycznej Jezusa z Kafarnaum. Tym razem Liturgia zaprasza nas, aby spojrzeć na Eucharystię jak na ucztę, którą Bóg przygotowuje swojemu ludowi. Na tej uczcie Bóg karmi wierzących, pokarmem o którym Jezus mówi:

    Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6,51-58)

    Chrystus mówiąc tym razem o swoim ciele jako pokarmie i krwi jako napoju, określa je jednym przymiotnikiem. I w jednym i drugim przypadku zwraca uwagę na prawdziwość, autentyczność tego, co jest spożywane. On określa swoje ciało jako prawdziwy pokarm, a swoją krew jako prawdziwy napój. W ten sposób daje do zrozumienia, że istnieje też pokarm czy napój fałszywy. Continue reading »

  • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (4) – Dar i piękno została wyłączona

    Będąc w poszukiwaniu cały czas pierwotnego sensu ludzkiego ciała, wraz z Janem Pawłem II próbujemy odczytać zamysł Boga wobec człowieka. Analizując opis stworzenia do tej pory stwierdziliśmy, że człowiek, choć fizycznie posiada ciało, tak jak zwierzęta, to przewyższa inne stworzenia. Samotność Adama objawiła nam, że człowiek do zbudowania prawdziwej relacji potrzebuje kogoś więcej niż tylko zwierzęcia, potrzebuje czegoś więcej niż tylko żyjącego ciała.

    Następnie analizie poddaliśmy doświadczenie jedności i niewinności, które były udziałem pierwszych rodziców. W ten sposób mogliśmy zobaczyć, że ciało osiąga swoje spełnienie wówczas, kiedy może służyć miłości, kiedy pozwala wejść w prawdziwą komunię i jedność osób. Brak wstydu, o którym mówi autor biblijny pokazuje jakoś tej relacji, w której mężczyzna i kobieta potrafili zobaczyć nie tylko ciało, ale dzięki przenikliwości wzroku, mogli uchwycić bogactwo całej osoby, z jej wnętrzem. Continue reading »

  • Ewangelia Możliwość komentowania XIX Niedziela zwykła – Samoobjawienie została wyłączona

    Liturgia kolejnej niedzieli czyni nas słuchaczami dalszej części mowy eucharystycznej Jezusa. Wobec szemrania Żydów, którzy nie byli w stanie przyjąć słów Jezusa, on tym bardziej podkreśla i stwierdza:

    Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba (J 6,41-51)

    Słowa te Jezus powtarza w odczytywanej Ewangelii dwukrotnie, jeszcze raz powtarza je Jan. Aż trzykrotnie więc Jezus mówi o tym, że jest chlebem. Nazywa siebie chlebem , który zstąpił z nieba, chlebem życia, oraz chlebem żywym. Wszystkie te przymioty w jakiś sposób charakteryzują ten chleb, o którym mówi Jezus. Określają go jako coś, co daje życie. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, w jaki sposób Jezus zaczyna swoją deklarację. Continue reading »

  • Pierwotna samotność to doświadczenie Adama w raju, o którym pisałem ostatnio. Adam nie znalazł w raju żadnego zwierzęcia, które mogłoby go wyprowadzić z jego samotności.  W ten sposób Jan Paweł II odkrywa, że człowiek, choć w swojej fizyczności przynależy do świata zwierzęcego, jest kimś więcej. Ciało ludzkie wyraża wnętrze, które posiada tylko człowiek. Tutaj też odkryliśmy pierwszy element ludzkiego ciała: ono wyraża nie tylko instynkty, ale także osobę!

    Papież w swoich rozważaniach idzie jednak dalej i odwołuje się opisu stworzenia kobiety. W nim Bóg powiedział, że nie jest dobrze, aby człowiek był sam. Wówczas pogrążył Adama w śnie i utworzył kobietę. To w niej Adam odkrył kogoś, kto wyprowadził go z jego samotności. Krzyknął on w zachwyceniu, że ta dopiero jest kością z jego kości i ciałem z jego ciała. W ten sposób ów człowiek, który odróżniał się swoim wnętrzem od zwierząt, zaczął istnieć jako mężczyzna i kobieta. Continue reading »

  • Ewangelia Możliwość komentowania XVIII Niedziela zwykła – Pokarm trwający na wieki została wyłączona

    Mowa Jezusa o chlebie to mowa nie tylko o Eucharystii, ale także o życiu. Chleb, który daje Jezus jest życiem i dlatego nieustannie te wątki przeplatają się w słowach Jezusa. Chleb przecież jest po to, aby mogło być życie. Dziś słuchamy pierwszego fragmentu tej mowy, w której Jezus mówi:

    Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec (J 6,24-35)

    Continue reading »

   

Recent Comments

  • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
  • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
  • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
  • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
  • Amen.Bóg zapłać za słowo.