Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

październik 2015
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Wszystkich Świętych – Tajemnica Kościoła została wyłączona

  W najbliższa niedzielę Liturgia wprowadza nas w tajemnicę Kościoła. Pozwalając nam przeżywać dzień wszystkich świętych, przypomina nam ona, że Kościół to nie tylko instytucja. Nawet jeśli tak to wygląda dla niewierzących, to Liturgia nam wierzącym pokazuje nam, że Kościół to coś więcej: to wspólnota, która przekracza wymiar tego świata i sięga wieczności. To święci przypominają nam, że pełnia życia jeszcze przed nami. Słowa Ewangelii, których będziemy słuchać tego dnia to początek kazania na górze. Tam niczym refren Jezus powtarza:

  Błogosławieni… (Mt 15,1-12a)

  Continue reading »

 • Dziś przed nami kolejny, przełomowy moment Taboru. Cały czas jesteśmy w tym momencie, w którym uczniowie wraz z Jezusem zostawili świat równiny i poszli za Tym, który wezwał do podjęcia swojego krzyża. Kiedy osiągnęli szczyt, Ewangeliści relacjonują:

  Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło (Mt 17,2)

  Continue reading »

 • Po tym jak zobaczyliśmy kontekst wydarzenia na Taborze, czas na pierwszy krok w naszej wspinaczce na świętą górę. Dzisiaj zatrzymamy się nad elementem wybrania uczniów. Każdy z ewangelistów wspomina ten ważny moment w podobny sposób:

  Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno (Mt 17,3)

  Continue reading »

 • Podążanie za Jezusem to jeszcze nie wszystko. Pytanie zasadnicze brzmi: po co za Nim idę? Można bowiem iść za Panem na darmo. Tak jest wówczas, kiedy człowiek idzie za Nim i myśli o swojej chwale, niczym Jakub i Jan. Aby prawdziwie iść za Jezusem potrzebny jest „kopernikański przewrót” w sercu i mentalności. O tym mówi Jezus do szukających chwały uczniów:

  kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu (Mk 10,43-45)

  Continue reading »

 • „Tabor? Rewelacja!” to hasło przygotowujące diecezję rzeszowska do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Spróbujmy się więc przez kolejne tygodnie zatrzymać nad treścią, którą ono w sobie niesie. Otwierając karty Ewangelii, pozwólmy aby wyprowadzał nas z powierzchownego spojrzenia na to, co dokonało się na górze Tabor. Pozwólmy, ab Pan wyprowadzał nas z naszych schematów i napełniał nas boską nowością!

  Zacznijmy od początku. Co znaczy owa rewelacja i w jakim sensie Tabor jest rewelacyjny? Słowo „rewelacja”, które weszło do naszego języka oznacza coś wyjątkowego, niezwykłego, wręcz genialnego. Ale w języku łacińskim „revelatio” oznacza odkrycie, a kontekście relacji do Boga, objawienie. Tabor rzeczywiście jest objawieniem, odkryciem tego, co w ludzkim życiu Jezusa było ukryte. Continue reading »

 • Bohaterem niedzielnej Ewangelii jest człowiek, którego imienia Marek nie wymienia. Nawet więcej, mówi o „takim jednym”, co przyszedł do Jezusa. W ten sposób każdy z nas może postawić się w to miejsce, bo pytanie które ów „jeden” stawia jest pytaniem każdego ludzkiego serca. Jest to pytanie o pełnię życia. Co zrobić, aby żyć, aby być spełnionym, aby osiągnąć wieczność? Wobec ciągle niezaspokojonego pragnienia życia, Jezus daje człowiekowi konkretne wskazanie:

  Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”. (Mk 10,17-27)

  Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Sens ciała (7) – Wieczne przeznaczenie została wyłączona

  Przez wakacyjne miesiące próbowaliśmy się pochylić nad sensem ciała i ludzkiej cielesności. Wszystko co do tej pory zostało powiedziane w jakiś sposób jest odczytaniem i wytłumaczeniem ludzkiego doświadczenia. Ciało stworzone do jedności, rozbite przez grzech i ukryte za doświadczeniem wstydu, zostaje odkupione przez Chrystusa. W ten sposób może na nowo stać się tym, czym było od początku, narzędziem wyrażania oblubieńczej miłości mężczyzny i kobiety. Na tym jednak jego sens się nie wyczerpuje. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVII Niedziela zwykła – Norma czy prawda o człowieku została wyłączona

  Relacja mężczyzny i kobiety stoi w centrum Ewangelii najbliższej niedzieli. O tą relację pytają Jezusa faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę. Na pytanie o to, czy można porzucić żonę, Jezus odpowiada w sposób, który objawia głębsze spojrzenie na ludzkie relacje i małżeństwo mówi On:

  na początku stworzenia Bóg «stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem». A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela (Mk 10,2-16)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.