Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

luty 2016
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829  
 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela Wielkiego Postu – Nadzieja i cierpliwość Pana została wyłączona

  Przez trzy kolejne niedziele tegorocznego Wielkiego Postu, św. Łukasz będzie nas prowadził poprzez temat nawrócenia. Dzisiejsza, pierwsza część tryptyku o nawróceniu chce nas wyprowadzić ze zbyt moralistycznego patrzenia na nie. Takie patrzenie bowiem jest fałszywe, jest kłamstwem. Pan mówi, że kto się nie nawróci ten zginie, a potem dodaje przypowieść, w której gospodarz szuka owoców na figowcu i mówi:

  »Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?«. Lecz on mu odpowiedział: »Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć« (Łk 13,1-9)

  Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (7) – Dynamika sakramentu pojednania została wyłączona

  Liturgia sakramentu pokuty i pojednania zakłada pewną dynamikę. Obrzędy mówią o czterech etapach tego sakramentu. Spróbujmy zarysować nieco tą dynamikę.

  Pierwszy element to skrucha. Ona rodzi się z odkrycia prawdy. Z jednej strony to prawda o Bogu miłosierdzia, Bogu życia, który nie cieszy się ze śmierci człowieka, ale pragnie by ten żył i był szczęśliwy. Z drugiej strony skrucha rodzi się z odkrycia własnego grzechu, z odkrycia tego, że tą miłość się zlekceważyło, poszło się swoimi drogami. Taka skrucha rodzi się tylko w relacji, w dialogu z Bogiem. Nie jest to przystawianie siebie do bardziej czy mniej dokładnego wzoru bezdusznych przepisów. Tylko relacja, świadomość własnego błąkania się, odejścia od miłości, być może ból ran, na które człowiek się skazał odchodząc od Boga… Tutaj zaczyna się nawrócenie. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela Wielkiego Postu – Ludzkie pytanie i uprzedzona odpowiedź została wyłączona

  Liturgia drugiej niedzieli Wielkiego Postu prowadzi nas na górę Tabor. Tam Jezus przemienił się wobec uczniów, a nawet więcej: Jezus przemienił się, a Łukasz notuje:

  tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.(Łk 9,28b-36)

  Continue reading »

 • Zmieniam nazwę cyklu, mimo że tematycznie tworzy on całość. Wchodzimy jednak w konkretne drzwi miłosierdzia, którym jest sakrament pokuty i pojednania i dlatego chcę to zaznaczyć też nazwą: zanurzeni w miłosierdziu. Dzisiaj nieco wprowadzający w tematykę tekst. Wydaje mi się on o tyle ważny, że można mówić chyba nieco o kryzysie sakramentu pokuty i pojednania… Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania I Niedziela Wielkiego Postu – Głodny? I co teraz? została wyłączona

  Obraz pustyni nieustannie powraca u początku Wielkiego Postu. Tym, który wychodzi na miejsce próby jest sam Bóg w Jezusie Chrystusie. Swoją walką zaprasza nas to podjęcia wyzwania, którego stawką jest życie. Dzisiaj jedynie mały klucz do zgłębiania Słowa, w którym Łukasz zapisał:

  Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód (Łk 4,1-13)

  Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Jubileusz Miłosierdzia (5) – Wielkopostna wędrówka została wyłączona

  Czas łaski, przebaczenia, znak pielgrzymowania i przejścia przed drzwi to elementy jubileuszu, które były tematami poprzednich wpisów. W Mszale znajduje się pewna modlitwa, która wprowadza nas trochę głębiej w tajemnicę Boga i roku miłosierdzia. Ona wskazuje gdzie jest źródło i brzmi w ten sposób:

  Boże, który zechciałeś otworzyć twoim wiernym drzwi miłosierdzia
  przez misteria paschalne,
  wejrzyj na nas i zmiłuj się nad nami,
  abyśmy, którzy dzięki tobie podążamy drogą twojej woli,
  nigdy nie zboczyli z drogi życia.

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela zwykła – Między wspomnieniem a nadzieją została wyłączona

  Po inauguracji misji w Nazarecie, Jezus czynie pierwsze kroki nad jezioro Genezaret, Łukasz notuje że tłum cisną się na Jezusa, tak że musiał wejść do barki rybaka, Piotra, aby zachować dystans i móc nauczać. To co się potem wydarzyło zmieniło całkowicie sytuację Piotra i jego towarzyszy. Ewangelista oddał to jednym zdaniem:

  I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim (Łk 5,11)

  Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Jubileusz miłosierdzia (4) – Święte drzwi została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się na początku XIV wieku, kiedy to papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy rok jubileuszowy. Zachęcił on do odbycia pielgrzymki do Świętego Miasta i nawiedzenia grobów apostołów. Jednak trzeba było czekać kolejne 200 lat, aby w roku 1500 papież Aleksander VI otworzył pierwszy raz w historii święte drzwi. Dzisiaj zatrzymamy się nad tym znakiem. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.