Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

marzec 2016
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Światłość narodów Możliwość komentowania Światłość narodów (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Zmartwychwstanie, Wielkanoc to nie koniec, ale początek. Początek nie tylko czasowy, choć w tą noc, kiedy Pan powstał z grobu wszystko zaczęło się od nowa. Zmartwychwstanie to także początek w sensie jakościowym, to fundament, źródło nowego życia. Zmartwychwstanie Pana jest także początkiem i źródłem misji wszystkich wierzących, dlatego pomyślałem że w tym czasie wielkanocnym, który przed nami warto zatrzymać się właśnie nad tajemnicą Kościoła. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Zmartwychwstanie Pańskie – Boskie TAK została wyłączona

  Wydarzenie Zmartwychwstania Pańskiego jest kulminacyjnym wydarzeniem historii zbawienia. W niej od samego początku Bóg objawił się jako miłośnik życia. On z ciemności i chaosu wyprowadził świat i przygotował go do zamieszkania. On nieustannie ratował lud wybrany przed różnego typu zagrożeniami. W Zmartwychwstaniu Jezusa Bó poszedł o krok dalej. Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (11) – Triduum Paschalne została wyłączona

  Przez ostatnie dziesięć tygodniu próbowaliśmy spojrzeć na dar roku miłosierdzia i sakramentu pokuty i pojednania, który wyraża dynamikę tego roku. Dziś, na dzień przed rozpoczęciem Świąt Paschalnych, spróbujemy spojrzeć na to co się w nich wydarza, bo to tutaj zarówno czas miłosierdzia jak i łaska sakramentu pojednania znajdują swoje źródło.

  Święta Wielkanocne obejmują trzy dni, a może nawet lepiej trzy noce. Rozpoczynają się one Liturgią Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek wieczorem, trwają poprzez Wielki Piątek, którego centralnym wydarzeniem jest wieczorna liturgia Męki Pańskiej, i osiągają swoją pełnię w Noc Zmartwychwstania. Ta radość jest przedłużana w Niedzielę Zmartwychwstania i cały okres wielkanocny, aż do zesłania Ducha Świętego. Aby w pełni wejść w tą radość nowego życia, konieczne jest przeżycie całej dynamiki paschalnej, a nie tylko ostatniego elementu świętowania. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Palmowa – Ku Jerozolimie została wyłączona

  Niedziela palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest to czas szczególny dla Jezusa i dla całego Kościoła. To właśnie w tym czasie, poprzez kolejne dni wierzący podążają wraz z Jezusem, towarzysząc Mu w zbawczej ofierze. W niedzielę palmową czytamy dwie Ewangelie. Podczas Mszy czytana jest Męka Pańska, w tym roku, w relacji św. Łukasza. Natomiast na początku Liturgii odczytywane jest opowiadanie o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Łukasz rozpoczyna je tymi słowami:

  Jezus ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy (Łk 19,28) Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (10) – Miłość zawsze większa została wyłączona

  Bóg tak bardzo ukochał świat, że nie tylko zapragnął na nowo pojednać go z sobą, ale dokonał tego za cenę zejścia do otchłani swojego Syna. W momencie, kiedy wskrzesił Go z martwych Ojciec objawił, że Jego miłość sięga głębiej niż największa nikczemność człowieka a w świecie nie ma takiej przestrzeni, do której nie sięgałaby Jego ojcowska miłość. Na tym zakończyliśmy omawianie pierwszej części formuły rozgrzeszenia. Dziś zrobimy kolejny krok. Jeszcze raz przywołam cały tekst:

  Bóg Ojciec miłosierdzia,
  który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (9) – Dar pojednania została wyłączona

  Tydzień temu zarysowaliśmy tło dla zrozumienia tego, o czym mówi formuła rozgrzeszenia podczas sakramentu pokuty i pojednania. Sięgnęliśmy głębiej niz tylko taki czy inny grzeszny uczynek. Sięgnęliśmy do potrójnego rozdarcia które jest przyczyną grzechu: między człowiekiem a Bogiem, człowiekiem a bliźnim oraz to, które jest we wnętrzu człowieka i nie pozwala mu żyć w jedności z samym sobą. Dziś zrobimy krok dalej i spojrzymy na dzieło Boga. Formuła rozgrzeszenia brzmi:

  Bóg Ojciec miłosierdzia,
  który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów Continue reading »

 • Dzisiaj druga część Łukaszowej opowieści o nawróceniu. Tydzień temu liturgia mówiła nam o konieczności zmiany, dziś pokazuje jej dynamikę i owoc. To co powraca często w czytaniach to temat posiłku, spożywania i uczty. W pierwszym czytaniu Izrael spożywa pierwszy owoc ziemi obiecanej, Jezus jada z grzesznikami, a w Jego opowiadaniu, po powrocie syna, ojciec mówi:

  Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się (Łk 15,11-32)

  Continue reading »

 • Po spojrzeniu na dynamikę celebracji sakramentu pojednania dzisiaj po raz pierwszy zatrzymamy się nad słowami rozgrzeszenia, które pozwolą nam głębiej zrozumieć co się podczas tego sakramentu dokonuje. Słowa te brzmią:

  Bóg Ojciec miłosierdzia
  który pojednał świat ze sobą
  przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna,
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów
  niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła.
  I ja odpuszczam tobie grzechy
  w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.