Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2016
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 • Ewangelia Możliwość komentowania VI Niedziela wielkanocna – Intymne pragnienie Boga została wyłączona

  Liturgia kolejnej niedzieli wielkanocnej to kolejny krok na drodze odkrywania tego, życia, które dobry Pasterz daje w obfitości. Tydzień temu, w Ewangelii Pan mówił o przykazaniu miłości, tym razem zwraca się do swoich uczniów:

  Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy w nim przebywać (J 14,23)

  Continue reading »

 • Światłość narodów Możliwość komentowania Światłość narodów (5) – Znak nie z tego świata została wyłączona

  Tydzień temu pisałem o misji Kościoła: bezwarunkowa miłość wyrażająca się w służbie, prorockie głoszenie Słowa oraz kapłańskie składanie siebie z Chrystusem w ofierze. A to wszystko po to, aby być znakiem życia, które nie jest własnością wierzących i nie może być jedynie przez nich skonsumowane. Źródło życia, które bije dla Kościoła jest w Bogu, który umiłował cały świat i pragnie zbawić wszystkich ludzi. To dlatego prawdziwe boskie życie rozpoznaje się po tym, że karmiący się nim pragnie przekraczać granice, aby kochać coraz bardziej i coraz więcej braci. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania V Niedziela wielkanocna – Brama do pełni życia została wyłączona

  W ubiegłą niedzielę Jezus, jako dobry, zwycięski Pasterz obwieścił swoim owcom obietnicę życia. Ci, którzy Go słuchają i idą za Nim mają życie wieczne. Teraz stopniowo wprowadza nas w to życie, na tyle, na ile jesteśmy posłuszni Jego słowu. Fundamentem, który kładzie, jest przykazanie miłości, które stoi w centrum niedzielnej Ewangelii:

  Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13,34-35)

  Continue reading »

 • Światłość narodów Możliwość komentowania Światłość narodów (4) – Przekroczyć granicę została wyłączona

  Spoglądając dotąd na tajemnicę Kościoła zobaczyliśmy, że Pan Bóg ustanowił Go, aby ci, którzy do niego należą mogli doświadczać zbawienia. To wyzwolenie, którego Pan pragnie dla każdego człowieka, to przede wszystkim wyzwolenie z życia dla siebie, wyjście poza własne horyzonty aby kochać braci. Aby to umożliwić Pan sam gromadzi nas i przemienia mocą swojego Słowa i sakramentów. Ale to jeszcze nie koniec! Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela wielkanocna – Pasterz, lud i życie została wyłączona

  Po trzech niedzielach wielkanocnych, w których byliśmy świadkami objawień Zmartwychwstałego, teraz Kościół w Liturgii zaprasza nas do pogłębienia tego, co się dokonało. Przez kolejne niedziele będziemy słuchali Słowa, które będzie próbowało tłumaczyć nam sens zmartwychwstania i życia wiecznego. Dzisiaj pierwsza z tych niedziel, tzw. niedziela Dobrego Pasterza. W tym roku słuchamy krótkiej Ewangelii, w której Jezus mówi:

  Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne (J 10,27)

  Continue reading »

 • Światłość narodów Możliwość komentowania Światłość narodów (3) – Zbudowani przez Pana została wyłączona

  Spodobało się Bogu zbawić ludzi nie w pojedynkę,  ale we wspólnocie. W ubiegłym tygodniu dotarliśmy do punktu, który wyjaśnia to, dlaczego Bogu zależy na wspólnocie, na relacjach. To one tak naprawdę prowokują nas do wyjścia poza własne horyzonty, to one uczą nas sięgać miłością poza to co wygodne. To dzięki relacjom, szczególnie trudnym, z jednej strony widzimy jak bardzo potrzebujemy mocy Pana, a z drugiej strony możemy widzieć, jak On tej mocy miłowania nam udziela. Dzisiaj zrobimy kolejny krok i sięgniemy do fundamentu, na którym Pan buduje wspólnotę Kościoła. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela wielkanocna – To jest Pan! została wyłączona

  Trzecia niedziela wielkanocna i trzecie ukazanie się Jezusa zmartwychwstałego uczniom. Św. Jan dzisiejszej ewangelii stawia przed nami to wydarzenie wracając uwagę na sposób w jaki objawia się Pan człowiekowi. W centrum tego objawienia stoją słowa umiłowanego ucznia, który rozpoznał Jezusa i krzyczy:

  To jest Pan!

  Continue reading »

 • Światłość narodów Możliwość komentowania Światłość narodów (2) – Dlaczego Kościół? została wyłączona

  Spróbujmy dzisiaj zastanowić się nad zasadniczym pytaniem o Kościół. Dlaczego Kościół? Dlaczego Jezus zechciał założyć Kościół, a jeden z tekstów soborowych mówi o tym, że spodobało się Bogu zbawić człowieka nie pojedynczo, bez wzajemnych więzi, ale uczynić z nich lud (Lumen gentium 9).  Aby więc podążać dalej w odkrywaniu Kościoła, konieczne jest zrozumienie tego, dlaczego Bóg dla zbawienia człowieka czyni lud, Kościół. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.