Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

lipiec 2016
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (4) – Decyzja została wyłączona

  Przeszliśmy dwa, z pięciu kroków, na drodze do przebaczenia. Dziś czas na trzeci krok, czas na decyzję. Aby dobrze zrozumieć jej sens, musimy spojrzeć na nią w kontekście całego procesu przebaczenia.

  W pierwszym kroku Worthington zapraszał nas do tego, aby przywołać, nazwać i przeżyć jeszcze raz tą sytuację, która nas dotknęła, zraniła. Krok drugi polegał na tym, aby odwrócić wzrok od siebie, od swojego serca i spojrzeć z empatią na krzywdziciela. Na tym etapie ważne było to, aby spojrzeć na niego jako na osobę, która tak jak my niesie bagaż swojego życia… Taka empatia, jeśli jest głęboko przeżyta, prowadzi od złości i agresji do współczucia. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XVII Niedziela zwykła – Modlitwa w duchu Jezusa została wyłączona

  Po wizycie w domu Marty i Marii, Jezus udał się na inne spotkanie. Tym razem to spotkanie ze swoim Ojcem. To spotkanie było tak intensywne, że uczniowie zapragnęli by Pan nauczył ich takiej modlitwy. Jezus odpowiadając na prośbę zdradza co kryje się w Jego sercu. Obrazem, który ilustruje sens modlitwy w duchu Jezusa jest ten przytoczony przez Mistrza, gdy mówi:

  Kto z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, użycz mi trzech chlebów, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam, co mu dać” (Łk 11,1-13)

  Continue reading »

 • Czas na kolejny krok na drodze ku przebaczeniu. Tydzień temu, w pierwszym kroku, byliśmy zaproszeni do tego, aby przypomnieć sobie krzywdy, rany, aby je przeżyć. Teraz kolejny etap: wejście w empatię.Worthington mówi o trzech poziomach empatii i to nimi się dzisiaj zajmiemy.

  Często na tym etapie odkrywa się jakby całkowicie inny świat drugiej osoby. To tutaj uświadamiamy sobie że osoba, która nas skrzywdziła, zawiodła ma swoje życie, swoją historię, swoje rany… a to wszystko sprawia, że reaguje ona tak a nie inaczej. Takie spojrzenie pozwala nam zobaczyć w krzywdzicielu osobę! Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XVI Niedziela zwykła – Przyjąć Misterium Boga została wyłączona

  Choć tematem dzisiejszej liturgii jest otwartość i gościnność, to cechy te nabierają pewnego szczególnego znaczenia. Święty Paweł mówi nam bowiem o misterium, o tajemnicy Boga, ukrytej przed wiekami, a objawionej w Jezusie Chrystusie. Jest to misterium boskiego życia, życia wiecznego, o którym była mowa w ubiegłą niedzielę. Właśnie na przyjęciu tego misterium Boga dzisiaj się zatrzymamy.

  Ewangelia rysuje nam obraz Marii i Marty, które są pokazują dwie postawy wobec tego misterium Boga – czyli Jezusa Chrystusa. To tym postawom spróbujmy się przyjrzeć. Św. Łukasz zanotował:

  Jezus przyszedł do pewnej wsi. Tam niejaka niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie (Łk 10,38-42)

  Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (2) – Nazwać nienazwane została wyłączona

  Dziś czas na pierwszy krok w wędrówce przebaczenia. Ten krok być może wprowadzi nas w całkowicie nowe, nieodkryte obszary naszego życia, obszary, które do tej pory były osnute mrokiem niepewności, albo które ocenzurowaliśmy, zamykając w archiwum z napisem: „ściśle tajne”. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XV Niedziela zwykła – Otwarcie na życie wieczne została wyłączona

  Pytanie o życie wieczne stoi w centrum liturgii Słowa tej niedzieli. W poszukiwaniu odpowiedzi Pan kieruje swojego rozmøwcę do Tory, gdzie zapisane jest wielkie przykazanie miłości:

  Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,25-37)

  Musimy jednak zatrzymać się i zrozumieć jaka jest relacja między miłością a życiem wiecznym. Nie jest to bowiem relacja zasługi i nagrody, jakby się mogło pozornie wydawać. Tutaj chodzi o coś znacznie większego i piękniejszego. Logika Boża nie jest taka: jak będziesz kochał, to w nagrodę otrzymasz życie wieczne. Logika Boska jest całkiem inna, dlatego musimy się nad nią zatrzymać. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Letni czas, czas wakacji, urlopów, odpoczynków, ale ciągle są to wakacje w roku miłosierdzia! Dlatego proponuję przez te dwa miesiące nieco krótsze teksty, nieco wolniejsze tempo, ale jednak ciągle jakiś mały ruch! Zachęcam, żebyśmy w tym czasie zrobili jeden, a może dwa kroki, które w roku jubileuszowym mają być może szczególne znaczenie. Z jednej strony to czas doświadczenia otwartych bram miłosierdzia, ale przecież hasło tego roku brzmi: miłosierni jak Ojciec. Nie możemy zatrzymać się więc tylko na doświadczeniu przebaczenia otrzymanego. Musimy podać je dalej! Dlatego w tym czasie chciałbym podpowiedzieć jak przebaczyć bliźnim, którzy nas zranili, a potem – jak przebaczyć samemu sobie. Continue reading »

 • Tydzień temu w liturgii Pan podjął z determinacją decyzję o wyruszeniu do Jerozolimy. W celebracji Kościół towarzyszy Mu w tej wędrówce, ale nie jest to towarzyszenie bierne. On sam, wędrując, posyła uczniów aby szli przed Nim. Na tą drogę daje im konkretne wskazania, ale także orędzie, które mają głosić. Idąc do ludzi, uczniowie mają mówić:

  Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: »Pokój temu domowi«. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was (Łk 10,5-6)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.