Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2018
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Świętej Rodziny – Przestrzeń tajemnicy została wyłączona

  Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia przeżywana jest zawsze jako Niedziela Świętej Rodziny. W tym dniu Kościół przybliża i konkretyzuje misterium Bożego Narodzenia. Słowo stało się Ciałem nie tylko w jakiś sposób oderwany od relacji i obcy. Syn Boży wszedł w konkretną historię, w konkretne relacje, stał się cząstką tego organizmu jakim jest rodzina. Dzieje Świętej Rodziny, a w jakiś sposób dzieje każdej rodziny stają się przestrzenią Jego Obecności. Na ten rok liturgia przewiduję lekturę tekstu św. Łukasza, w którym kilkakrotnie powraca temat szukania. Sam Jezus wypowiada do rodziców słowa:

  Czemuście mnie szukali? (Łk 2,48)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela Adwentu – Z pośpiechem została wyłączona

  W ostatnią niedzielę Adwentu w liturgii słuchamy opowiadania o przedziwnym spotkaniu dwóch kobiet: Maryi i Elżbiety. Treścią tego spotkania jest przyjście samego Boga do swojego ludu – nawet jeśli jeszcze niewidocznego, ukrytego w łonie Matki. Owocem tego przyjścia jest radość i uwielbienie Boga. Jest to więc już jakaś zapowiedź tego, w czym Kościół będzie uczestniczył celebrując tajemnicę Bożego Narodzenia. Zanim jednak to nastąpi, Łukasz zanotował:

  W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy (Łk 1,39)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela Adwentu – Historia świata i Słowo Pana została wyłączona

  Druga niedziela Adwentu wprowadza na scenę dziejów zbawienia proroka, Jana Chrzciciela. Przy tej okazji, Bóg odsłania sposób, w jaki przychodzi od człowieka. Św. Łukasz zanotował:

  Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni (Łk 3,1-2)

  Continue reading »

 • Adwent, Ewangelia Możliwość komentowania I Niedziela Adwentu – Bezradność i moc została wyłączona

  Dzisiejsza, pierwsza niedziela Adwentu, wprowadza nas w nowy rok liturgiczny, nowy czas łaski, nowy moment historii zbawienia, w którym Kościół chce odsłaniać przed nami misterium Jezusa Chrystusa. To sam Pan przechodzi po ścieżkach naszego współczesnego świata tą samą drogę zbawienia, którą przebył w Galilei i Judei abyśmy dzisiaj mogli dotykać Jego życia. U progu Adwentu i nowego roku liturgicznego Kościół na nowo pragnie budzić w nas doświadczenie nadziei. W centrum Ewangelii tego dnia stoją słowa:

  Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą (Łk 21,25-28.34-36)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.