Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2021
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
 • Spotkanie Setnika ze starszyzną żydowską, o której mówi Ewangelia najbliższej niedzieli, to kolejny obraz otwarcia się Boga, już nie tylko na Naród wybrany, ale na cały świat, także pogański. To wobec poganina, który nie  miał udziału w obietnicach Izraela Jezus wyraża swoje zadziwienie wiarą, mówiąc:

  Gdy Jezus usłyszał słowa setnika, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu. (Łk 7,9)

  Słowa, które zadziwiły Jezusa były słowami wiary. Setnik, którego sługa chorował pragnął uzdrowienia go. Świadomy jednak, że jest poganinem nie czuł się godny przyjąć Jezusa do siebie. Dlatego wysyłając swoich przyjaciół, przez nich przekazał Jezusowi: Panie, nie jestem godzien abyś pod dach mój (…) ale powiedz słowo, a sługa będzie uzdrowiony. Wiara setnika jest wiarą w moc Słowa Bożego. Skoro słowo ludzkie ma moc zmieniać rzeczywistość, to o ile bardziej to, które pochodzi od Boga.

  On przez swoje Słowo stworzył niebiosa (Ps 33,6), potęgą swego słowa podtrzymuje wszystko w istnieniu (Hbr 1,3), a ostatecznie głupstwem głoszenia Słowa zechciał zbawić świat (Hbr 1,3). Wiara chrześcijańską jest wiara w słowo Boga. On sam daje człowiekowi Słowo zbawienia. Nie czyni różnicy między ludźmi, każdemu dając możliwość usłyszenia tego samego słowa.

  To, czego pragnie od człowieka to tylko odpowiedź na wzór setnika. To odpowiedź powierzenia się Jemu, zgody na to, aby Jego słowo się wypełniało. Ci, którzy usłyszą słowo i uwierzą temu słowu zostają wprowadzeni w nowy wymiar życia. Widzą, że śmiertelna choroba przed którą się broni świat, a którą jest krzyż życia, zostaje pokonana. Człowiek zaczyna na nowo żyć, niczym sługa setnika, a krzyż staje się przemieniony. Tylko bowiem słowo Boga może nadać mu sens.

  Bez wiary w Słowo Boga człowiekowi zostaje tylko jakaś sucha religijność. Wiara w Słowo daje życie. Aby mu dać wiarę, trzeba je pierwsze usłyszeć. Dlatego warto pytać się o własne słuchanie i nastawiać ucha. To samo słowo, które usłyszał setnik, cały czas jest głoszone i gotowe nieustanie nieść zbawienie.

  Posted by ks. Sławek @ 21:25

1 Comment to IX Niedziela zwykła – Wiara, która zadziwia Jezusa

 • Setnik posłał innych ludzi do Jezusa. Pomyślałem, jak wiele razy wysyłam innych do Pana, żeby się za mnie modlili, o mnie przed Nim pamiętali. Ale chyba jeszcze trudniej, niż posłać kogoś, jest być posłanym, to znaczy być tym, który w imieniu innych wstawi się u Pana za tych ludzi. Trudno jest być posłanym…