Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2024
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
  • Ostatnią mocą, która pragnie zniewolić serce człowieka jest lenistwo. Jego strategia jest jednak inna niż pozostałych korzeni zła działających w człowieku. O ile wszystkie pozostałe próbowały  walczyć o swoje, gromadzić, zdobywać, powodując napięcie, o tyle lenistwo przyjmuje całkowicie inny sposób działania. Lenistwo próbuje usidlić człowieka pod płaszczykiem relaksu i odpoczynku. Propozycja jest kusząca, bo cóż więcej zdaje się być potrzebne zapracowanemu i zmęczonemu człowiekowi jak nie trochę leniuchowania?

    Kiedy zdejmiemy jednak ten tani makijaż, zobaczymy że demon lenistwa, który próbuje ogarniać i zniewolić człowieka niesie w sobie duże zagrożenie. Kluczowym elementem, który lenistwo próbuje wszczepić w serce człowieka jest pogardliwy stosunek do jakiegokolwiek wysiłku. Nic nie warto robić, nic nie ma sensu, nic się nie opłaca… ostatecznie człowiek dochodzi do wniosku „nic mi się nie chce”. W takiej postawie kryje się jednak dramat człowieka, który stracił poczucie sensu życia, wysiłku, rozwoju i zdobywania. Wszystko stało się obojętne, łącznie z samym życiem…

    Człowiek ogarnięty lenistwem, zadowalając się życiem bez napięcia i wysiłku traci siebie samego. Rezygnuje z szansy rozwoju, przestaje się angażować, horyzont jego wartości staje się bardzo mały. W doświadczeniu lenistwa rodzi się pustka i nuda, którą człowiek próbuje zająć zabawą. W ten sposób imprezy stają się tym, co ma ukryć pustkę i bezład serca ogarniętego demonem lenistwa… Ostatecznie i to przestaje być zabawne, a wówczas życie staje się nie do zniesienia.

    Aby podjąć skuteczną walkę z lenistwem potrzeba samemu sobie postawić wymagania. Nie mogą to być wymagania ogólne typu coś, kiedyś zrobię, za coś się zabiorę. Tylko konkret może zadać cios wadzie lenistwa. Konkretny plan, konkretne godziny i szczere rozliczanie się z sobą są precyzyjnym ciosem niszczącym lenistwo. Ważne jest również ustanowienie właściwej hierarchii wartości, która pozwala mobilizować się, walczyć o to co cenne. Ostateczną motywacją jednak dla człowieka wierzącego jest miłość Boga, która sprawa że człowiek odkrywa jak cenny jest dar życia, jak wielką łaską jest szansa rozwijania go i przeżywania intensywnie każdego dnia.

    Posted by ks. Sławek @ 22:56

Comments are closed.